komiksrecenzja komiks

Gideon Falls. Koniec – recenzja komiksu

Seria Gideon Falls dobiega końca, co chociażby sugeruje wymowny podtytuł – Koniec. Finałowa rozgrywka, która już została zapoczątkowana, doprowadziła bohaterów do konfrontacji z Uśmiechniętym Człowiekiem. Teraz będą musieli się zmierzyć ze swoimi największymi lękami. Ostatni tom tej bestsellerowej serii można nabyć w dziale komiksów księgarni Tania Książka.

Ostatni tom serii Lemire utwierdza tylko czytelnika w przekonaniu, że zniszczenie czarnej stodoły było wielkim błędem. Mistyczny budynek był swojego rodzaju kagańcem trzymającym prastare zło w ryzach. Po tym zdarzeniu wszystko wymknęło się spod kontroli. Równoległe światy zaczęły pogrążać się w chaosie, a zło w postaci Uśmiechniętego przejmowało kontrolę nad każdym.

Jedyną nadzieją na powstrzymanie zmian jest powrót do Środka Multiwersum. Miejsca, w którym dobro i zło istniały od zarania dziejów. Tam nie tylko skonfrontują się z Uśmiechniętym Człowiekiem, ale i ze swoimi słabościami. W tym czasie Czarna Stodoła zostaje odbudowana. Jak to się przełoży na finał tej niesamowitej historii? To musicie sprawdzić sami.

Generalnie, na przestrzeni tych sześciu tomów Gideon Falls przeszedł ogromną metamorfozę. Od tajemniczej kryminalnej historii, poprzez klasyczny horror i science fiction z wielowymiarowymi podróżami w tle aż do mistycznych rozważań na temat istoty dobra i zła oraz pochodzeniu tego drugiego.

Opowieść połączona z obłędnymi grafikami Sorrentino daje naprawdę piorunujący efekt. Klimat się jednak nie zmienia, jak również graficzna forma tej historii. Obrazy są niepokojące, a momentami wzbudzające lęk i przerażenie.  Same kadry też wyrywają się wszelkim schematom, załamując rzeczywistość i wprowadzając odrobinę psychodelii, wywołując momentami wręcz mistyczne doznania. Cechą charakterystyczną są wielobarwne i zmiennokształtne obrazy, które sprawiają, że nasz mózg wariuje, szczególnie gdy jest wrażliwy na tego typu bodźce.

Ostatni tom to zaledwie jeden zeszyt, w którym kończy się wszystko. Warto jednak dodać, że twórcy pozostawiają sobie lekko uchylone drzwi do kontynuowania tej historii. Zawiera on również sporo dodatków. Wśród nich Gideon Falls Deluxe Edition Book One, Gideon Falls od środka, w którym twórcy ukazują zasady istnienia multiversum, oraz finałową wersję scenariusza i standardowo galerie okładek.

Gideon Falls to jednak z najlepszych serii komiksowych ostatnich lat. Jest historia, która zaskakuje, wciąga i trzyma w napięciu do ostatnich stron. Zachwyca nie tylko stroną fabularną, ale i niesamowitą grafiką opatrzoną obłędnymi kolorami. Jest to rozrywka na wysokim poziomie, do której śmiało można wrócić i nadal się zachwycać, a może nawet przerazić. Duet Lemire Sorrentino wykonał kawał dobrej roboty.

Gideon Falls. Koniec
Cykl: Gideon Falls. Tom 6
Twórcy: Jeff Lemire, Andrea Sorrentino, Dave Stevart
Wydawnictwo: Mucha Comics
Gatunek: komiks, horror
Data wydania: 22 października 2021

Gideon Falls jest do nabycia w księgarni taniaksiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.