Książkirecenzja książka

Claudia Gray „W ciemność” – recenzja

Po zapoznaniu się z przyczynami katastrofy Szlaku Dziedzictwa w pierwszej części oraz z konsekwencjami tego zdarzenia dla młodych bohaterów w drugim tomie, przenosimy się na Coruscant – planetę miasto. To tam rozpocznie się historia kolejnej grupy bohaterów, którzy zostali zmuszeni do zmiany swoich planów z powodu resztek statku dryfujących w nadprzestrzeni. 

Padawan Reath Silas nad walkę i przygody stawia archiwum, bibliotekę i stertę książek. Niechętnie opuszcza siedzibę Jedi i robi to tylko wtedy, gdy musi. Dlatego przydział, który przyjęła jego nauczycielka, mistrzyni Jora Malli, kompletnie mu nie odpowiada. Wraz z nią ma się przenieść na Latarnię Gwiezdny Blask znajdującą się na obrzeżach Republiki.  

Wraz z młodym chłopakiem podróżować będzie trzech mistrzów Jedi oraz trzech członków załogi małego statku, którym mają dostać się do miejsca docelowego. Jednak napotkane szczątki Szlaku Dziedzictwa zmuszają ich do wyskoczenia z nadprzestrzeni w najbliższym bezpiecznym miejscu. Trafiają na opuszczoną stację, wokół której zebrało się już sporo innych statków. Chroniąc się przed rozbłyskami umierającej gwiazdy wchodzą na pokład ogromnej jednostki i dopiero tam zaczynają się ich prawdziwe kłopoty. Starożytne artefakty, dawno wymarłe ludy, groźni Nihilowie, wyczuwalna w powietrzu ciemna strona Mocy, międzygatunkowe konflikty i prywatne interesy – to wszystko skomplikuje już i tak niełatwą sytuację. 

Poznajemy historię nie tylko z punktu widzenia Jedi, którzy starają się zachować spokój i równowagę na stacji oraz rozwiązać zagadkę ciemnej strony Mocy, ale także młodej Affie. Dziewczyna jest drugim pilotem na statku, którym podróżowali rycerze Jedi, ale także przybraną córką szefowej Gildii. Myszkując po opuszczonej stacji trafia na symbole wskazujące na wizyty innych członków jej grupy w tym miejscu. Wydaje się, że to miejsce służyło przemytnikom, ale przecież interesy jest matki są legalne, więc pewnie w Gildii zawiązał się spisek. Młoda pilotka będzie chciała dotrzeć do prawdy za wszelką cenę. 

W ciemność to trzeci tom cyklu i cały czas pozostajemy w niedalekiej przyszłości po katastrofie Szlaku Dziedzictwa. To jedno zdarzenie miało ogromny wpływ na miliony istnień. Historia nie skupia się na samej tragedii, bo o niej mogliśmy przeczytać w pierwszej części. Tym razem mały statek zmuszony do zmiany trasy trafia do miejsca, nad którym kontrolę chce zdobyć więcej niż jedna grupa. Początkowo nieświadomi prawdziwego znaczenia stacji Jedi chcą tylko zabezpieczyć artefakty, które jak się zdaje są źródłem ciemne strony Mocy i pomóc bezpiecznie odlecieć pozostałym jednostkom. Jednak wszystko się komplikuje i zmusza ich do głębszego zapoznania się z pozornie opuszczonym miejscem. 

Siedmioro bohaterów, wokół których kręci się opowieść, jest dobrze napisanych. Każdy jest inny, ale wszyscy wnoszą coś do historii. Intryguje mnie Pan Skała, który nie wiadomo, jak się porozumiewa, jak się rusza ani w ogóle co robi, ale jest pełnoprawnym członkiem załogi, a nawet udało mu się kogoś uratować, bo… stał w miejscu. Pozostałe postaci mają swoje własne życiorysy, które częściowo poznajemy i chętnie dowiedziałabym się czegoś o ich dalszych losach. Cała siódemka dobrze ze sobą współgrała i chociaż nie mam ulubionego bohatera z tej grupy, to najbardziej rozumiałam sposób myślenia Reatha, który cały dzień mógłby siedzieć z nosem w książkach. 

W poznanych w książce rycerzach Jedi podoba mi się ich ludzka strona. Nie są sztywnymi przedstawicielami Zakonu, bez skaz i wad. Nie irytują świętoszkowatością i nieomylnością. Wręcz przeciwnie – kwestionują decyzje Rady, mają własne przemyślenia, a nawet są porównani do mnichów nieuprawiających seksu, co sprawia, że łatwiej się z nimi utożsamić i zaprzyjaźnić. 

W ciemność to bardzo dobra kontynuacja cyklu, dzięki której nie tylko poznajemy nowe postaci, ale także cywilizacje i planetę. Kolejne informacje poszerzają znane uniwersum i sprawiają, że mam apetyt na jeszcze więcej. Claudia Gray napisała bardzo dobrą książkę, która wydaje się być skierowana do młodych dorosłych, ale tak naprawdę każdy fan Gwiezdnych wojen powinien się dobrze bawić podczas lektury. 

W ciemność
Cykl: Star Wars: Wielka Republika (tom III)
Autor: Claudia Gray
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Gatunek: science fiction, fantastyka, fantasy
Wydawnictwo: Olesiejuk
Data wydania: 17 września 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Olesiejuk

 

 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:
 
 

 

Katarzyna Satława Recenzent

Z wykształcenia filolog klasyczny, z zamiłowania kolekcjonerka książek, gier planszowych i gadżetów wszelakich. Uwielbia lektury, które przenoszą ją jak najdalej od szarej rzeczywistości, dlatego wraz z bohaterami chętnie przenosi się do czasów antycznych, średniowiecznych zamków, magicznych krain zamieszkałych przez smoki lub na Marsa w drodze na skolonizowany księżyc Jowisza. Nie przepada za romansami, za to historie o seryjnych mordercach i opętanych dzieciach czyta do poduszki.

Katarzyna Satława

Z wykształcenia filolog klasyczny, z zamiłowania kolekcjonerka książek, gier planszowych i gadżetów wszelakich. Uwielbia lektury, które przenoszą ją jak najdalej od szarej rzeczywistości, dlatego wraz z bohaterami chętnie przenosi się do czasów antycznych, średniowiecznych zamków, magicznych krain zamieszkałych przez smoki lub na Marsa w drodze na skolonizowany księżyc Jowisza. Nie przepada za romansami, za to historie o seryjnych mordercach i opętanych dzieciach czyta do poduszki.