Książkirecenzja książka

Feliks W. Kres. Grombelardzka legenda. Serce gór. Księga Całości. Tom 3.1 – recenzja

Przyznam, że dawno z tak wielką niecierpliwością nie czekałam na jakąkolwiek książkę. Król Bezmiarów w żaden sposób nie był w stanie ugasić iskry ciekawości, którą roznieciła we mnie Północna Granica. Lektura dwóch pierwszych tomów serii Księga Całości sprawiła, że kompletnie przepadałam w fascynującym świecie Szereru. Wreszcie, w moje ręce trafiła upragniona Grombelardzka legenda. Serce gór. Co tym razem przygotował dla czytelników Feliks W. Kres?

Na wschodzie

Podobnie jak w poprzednich książkach, na kartach powieści Grombelardzka legenda. Serce gór przemierzać będziemy rozległe tereny świata Szereru. Po zjeżdżeniu wzdłuż i wszerz obszaru Północnej Granicy i przepłynieciu położonych na południu bezkresnych mórz Bezmiaru przyszła kolej na wizytę w Górach Ciężkich. Leżące na wschodzie kontynentu pasmo, to obszar, który podróżnych wita niemalże nieustającymi ulewnymi deszczami. Mimo to, a może właśnie dzięki swojej surowości, kraina ta stała się domem zarówno dla sporej grupy ludzi, jak i sępów – ostatnich z istot obdarzonych rozumem, których natury nie mieliśmy jeszcze okazji poznać.

Królowa gór jest tylko jedna

W trzeciej części serii Księga Całości dane nam będzie śledzić losy niezwykłej kobiety. Jej historia zaczyna się od wielkiej tragedii, która na zawsze zmienia młodą żołnierkę. Popycha ją ona na drogę do tego, by stać się żywą legendą Gór Grombelardu. Kim jest i jakie przygody czekają na szlaku Łowczynię, zwaną także Królową Gór? Nie zamierzam Wam psuć przyjemności odkrywania jej historii! Gorąco jednak zachęcam, byście jak najszybciej się z nią zapoznali. Naprawdę warto!

Nowe goni nowe

Cykl Księga Całości to fascynująca lektura, która jednak mocno różni się od serii fantastycznych, jakie dane mi było poznać do tej pory. W wielotomowych zbiorach opowieści tego samego autora podoba mi się fakt, że nie muszę od razu rozstawać się z bohaterami, których polubiłam. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku powieści Feliksa W. Kresa. Każda kolejna książka, to nowe miejsca i nowe postaci. I choć z żalem rozstaję się z niektórymi z nich, to muszę przyznać, że każdy kolejni mieszkańcy Szereru są często równie fascynującymi towarzyszami podróży, jak Ci, których dane mi już było poznać. 

Who run the world?

Czytając książki, sporo uwagi poświęcam kreacji postaci kobiecych. Rozpoczynając przygodę z cyklem opublikowanym przez wydawnictwo Fabryka Słów, miałam pewne obawy co do tego, jak będą one przedstawiane. Pierwsze książki zabierające czytelników w podróż do świata Szeregu zostały napisane w latach 90. Mówiąc wprost, obawiałam się, czy autor nie okaże się “dziadersem”. Na szczęście polski pisarz szybko rozwiał moje obawy. Na kartach jego powieści znajdziemy kobiety takie jakie są – waleczne, silne, czasem naiwne, porywcze… przede wszystkim barwne i ciekawe.

Jeszcze więcej tajemnic

Grombelardzka legenda. Serce gór odsłania przed nami kolejne tajemnice świata Szereru. Wreszcie mamy możliwość poznania bliżej sępów. Dowiadujemy się też więcej na temat mędrców Przyjętych przez Szerń, tajemniczych porzuconych przedmiotów, różnic między stylem życia mieszkańców poszczególnych krain kontynentu. Autor wypełnił karty swojej powieści pieczołowicie splecionymi nitkami fabularnymi, które łączą się w tak nieoczekiwany sposób, że zaskoczą nawet najbardziej domyślnego czytelnika, co również jest ogromną zaletą tego tytułu.

Trzecia część cyklu Księga Całości to książka, która jest, póki co zdecydowanie moją ulubioną częścią serii. Postać Łowczyni zupełnie mnie oczarowała i z przyjemnością dowiedziałabym się o niej jeszcze więcej. Czy będzie mi dana taka możliwość? Tak! Następna powieść opublikowana przez wydawnictwo Fabryka Słów to dla odmiany kontynuacja jej przygód (pierwotnie były one wydane jako jeden tom). 

Tak wiele już wydarzyło się w poprzednich książkach… Czy autor zlituje się nad czytelnikami i ostatecznie odpowie na wszystkie pytania, które dotychczas pozostały tajemnicą? Jest tylko jeden sposób, aby się o tym przekonać. Gorąco zachęcam Was do lektury fascynującej serii Feliksa W. Kresa.

Grombelardzka legenda. Serce gór
Autor: Feliks W. Kres
Gatunek: fantastyka, fantasy
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data premiery: 9 lipca 2021

 

 
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU FABRYKA SŁÓW

 

 
 

 

 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.