Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Camilla Läckberg. Idziesz do więzienia & Kobiety bez litości – recenzja

Literatura skandynawska z roku na rok zyskuje coraz większe grono fanów. Cieszy się ona popularnością zwłaszcza wśród miłośników kryminałów. Mimo że należę do tej drugiej grupy, muszę przyznać, że nie jest mi z tą pierwszą do końca po drodze. Moje nieśmiałe próby zbadania tego terytorium, póki co dawały różne rezultaty. Nadal jednak próbuję czasem skandynawskich nowości. Jedną z nich jest opublikowana przez wydawnictwo Czarna Owca książka Idziesz do więzienia & Kobiety bez litości autorstwa Camilli Läckberg.

Nazwisko czołowej szwedzkiej pisarki może być znane osobom, które gustują w ciemnej stronie literatury. Ma ona na koncie sporo kryminałów, z których wiele ukazało się na polskim rynku. Dla mnie lektura składającej się z dwóch opowiadań książki była pierwszym spotkaniem z twórczością Szwedki, ale już teraz jestem przekonana, że nie ostatnim.

Idziesz do więzienia

Pierwsze opowiadanie to historia czwórki nastolatków, którzy spotykają się, żeby wspólnie przywitać Nowy Rok. Jako że impreza odbywa się w bogatym domu jednego z nich, a dzieciakom towarzyszy niezaspokojony głód wrażeń, domówka szybko przybiera nieoczekiwany obrót.

Kobiety bez litości

Bohaterkami drugiego opowiadania są trzy kobiety, które diametralnie się od siebie różnią. Są w innym wieku, należą do innych grup społecznych i mają zupełnie różne problemy. Co je łączy? Każda z nich jest w jakimś stopniu zniewolona przez mężczyznę. I wszystkie mają tego dość.

Idziesz do więzienia & Kobiety bez litości to niepozorna książka, która kompletnie mnie zaskoczyła. Nie potrafiłam się od niej oderwać! Autorka w bardzo umiejętny sposób buduje napięcie oraz tworzy sieć powiązań między poszczególnymi bohaterami. Oba opowiadania intrygują i trzymają w napięciu. Jedna i druga historia opowiada o grupie osób, które na pewnym etapie swojego życia postanowiły zawalczyć o siebie.

Co może się stać, kiedy ofiara przestaje w milczeniu znosić złe traktowanie? Do czego jest w stanie posunąć się ktoś, kto jest na granicy wytrzymałości psychicznej? Tego właśnie można dowiedzieć się czytając opowiadania Camilli Läckberg. Lekkie pióro autorki, a także solidne, zamknięte w grubej oprawie wydanie to dodatkowe plusy tej pozycji. 

Idziesz do więzienia & Kobiety bez litości to znakomita lektura. Mogę ją spokojnie polecić każdemu, kto poszukuje krótkich, się pełnych emocji historii z intrygującą fabułą oraz wyrazistymi bohaterami.  

 

 
Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU CZARNA OWCA

 

 
 

 

 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.