komiksrecenzja komiks

Batman. Trzech Jokerów – recenzja komiksu

Zabójczy Żart na dobre zmienił postrzeganie walki Batmana i Jokera. Od premiery tamtego albumu mija prawie trzydzieści lat, a Geoff Johns, na kartach komiksu Batman. Trzech Jokerów, ponownie analizuje mit o tym, kim jest Joker i co jest istotą jego odwiecznej walki z Batmanem. Komiks ten wraz z innymi bestselerami do kupienia jest na portalu Tania Książka.

Historia ta zaczyna się od serii brutalnych morderstw. Z okoliczności jasno wynika, że są one dziełem Jokera. Potwierdzają to zeznania naocznych świadków. Pytanie, które nasuwa się samo, to jak Joker mógł być w kilku miejscach naraz. Czyżby pojawił się jego naśladowca? Zagadkę tę próbuje rozwiązać Batman, który już od dawna podejrzewa, że Książe Zbrodni to tak naprawdę nie jedna osoba. Teraz będzie miał okazję to udowodnić. Z pomocą przychodzi mu Batgirl i Red Hood. Oboje zostali doświadczeni w przeszłości przez Jokera. Barbara Gordon przez długi czas była sparaliżowana, a Jason Todd został pobity niemal na śmierć. Teraz łączą siły aby rozwiązać zagadkę, która mocno odbije się na ich psychice.

Oczywiście informacja o trzech Jokerach pojawiała się już wcześniej na kartach komiksów o przygodach Batmana. Już w Wojnie Darkseide’a dostajemy scenę w której Bruce Wayne ma informacje o istnieniu trzech Jokerów. Oczywiście nie została ona nigdy oficjalnie potwierdzona. Teraz jednak włodarze DC postanowili zagrać w fanami w otwarte karty. Pozwolili zaprezentować historię, która poniekąd zamyka pewien rozdział. Choć sama fabuła jest krótka, to wieńczy niemal epicką, trwającą wiele lat, walkę dwóch kanonicznych przeciwników. Czy ten finał można nazwać dobrym? Chyba tak. Choć do perfekcji dużo mu brakuje, to jednak można w pewnym stopniu czuć się usatysfakcjonowanym.

Jakość tej historii dopełnia przyzwoita grafika

Poza postacią Jokera, którego twarz zawsze jest przerysowana i groteskowa, to reszta postaci jest naturalna i realistyczna. Twórcy stawiają na szczegóły i kolory. Te również świetnie się komponują jako całość. Cieszyć może również fakt, że twórcy właśnie stawiają na obrazy. Jest wiele kadrów, w których historia toczy się bez słów, lub pojawiają się minimalne dialogi. Całość zaś nawiązuje do Zabójczego Żartu i to w miarę udanie.

Jak sam tytuł sugeruje, główną osią fabularną jest wyjście na jaw faktu istnienia trzech Jokerów. Mimo to, nie oni są tu najważniejsi. Mniej istotny jest tu również sam Batman, w którego to wymierzona została cała intryga Jokerów. Na pierwszy plan wysuwają się tu Jason Todd i Barbara Gordon. To oni z traumami z przeszłości muszą sobie teraz radzić. Twórcy ponownie konfrontują ich ze swoimi oprawcami z przeszłości. Pojawia się przy tym mnóstwo emocji, a nie do końca zasklepione blizny ponownie zaczynają krwawić. To również jest mocną stroną tej historii.

Batman. Trzech Jokerów to na swój sposób intrygująca historia, choć nie doskonała. Mimo to może się podobać zwieńczenie wieloletniej walki dobra ze złem. Szczególne ważnie robi świetne ukazanie kilku znaczących sekwencji poprzez samą sztukę. To jest naprawdę mocna strona tej historii, emocjonalnej i pokazującej trudności radzenia sobie ze swoją dramatyczną przeszłością. Warte przeczytania.

Batman. Trzech Jokerów
Twórcy: Geoff Johns, Jason Fabok, Brad Anderson
Cykl: DC Black Label
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks
Data wydania: 19 maja 2021

Batman. Trzech Jokerów można kupić na taniaksiazka.pl

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.