recenzja serialserial

Recenzja DVD serialu „To wiem na pewno”

To chyba najbardziej przygnębiający serial 2020 roku, a może i ostatnich kilku lat. Powolny, kameralny dramat od HBO naprawdę potrafi emocjonalnie wyczerpać. Jeżeli jednak zastanawiacie się, czy warto To wiem na pewno obejrzeć, to tak!, zdecydowanie. Nie tylko dla znakomitej kreacji Marka Ruffalo. Jeżeli więc jeszcze produkcji Dereka Cianfrance’a nie widzieliście, to okazja nadarza się za sprawą Galapagos, które wydało serial na DVD.

Bohaterem nowej produkcji twórcy Blue Valentine jest Dominick Birdsey, którego życie raczej nie jest usłane różami. Jego brat bliźniak zmaga się z problemami psychicznymi, które już w pierwszej scenie objawiają się niestety w postaci dramatycznych wydarzeń. Matka Dominicka jest umierająca, nie układa mu się też w sferze osobistej. Z każdym dniem bohater staje się coraz bardziej zgorzkniały i agresywny.

Sześć odcinków odsłania przed widzami skomplikowaną relację Dominicka i Thomasa, w której równie silne co miłość, są także toksyczne emocje. Skupiając się na potrzebach chorego brata, Dominick powoli choć nieustannie rezygnuje z własnych potrzeb, co objawia się coraz gorszym stanem psychicznym. Własne decyzje to jedno, ale także i los zdaje się być szalenie nieprzychylny bohaterowi, zrzucając na jego barki kolejne nieszczęścia.

W międzyczasie w serialu zaczynają się pojawiać dodatkowe wątki, ukazujące chociażby trudne losy przodków Dominika i Thomasa. W rezultacie produkcja nabiera epickiego charakteru zamieniając się w swoistą rodzinną sagę, ukazującą jak błędy naszych przodków odciskają piętno na kolejnych pokoleniach i nas samych.

To, co stanowi najsilniejszy element serialu To wiem na pewno, to aktorskie popisy Marka Ruffalo, który wciela się tutaj w dwie role – Dominicka oraz jego brata, Thomasa. Gwiazdor Marvela doskonale odnajduje się na planie tego serialu, tworząc skomplikowaną i psychologicznie pogłębioną postać Dominicka. Jest szalenie wiarygodny i gwarantuję, że już po jednym odcinku zapomnicie o Hulku.

Serial Dereka Cianfrance’a dostępny jest na dwóch płytach DVD, dostępny jest z polskim lektorem oraz napisami.

To wiem na pewno. Wytwórnia: HBO. Gatunek: dramat. Kategoria filmu: fabularny. Reżyser: Derek Cianfrance. Scenariusz: Derek Cianfrance. Obsada: Mark Ruffalo, Kathryn Hahn,John Procaccino,Rob Huebel,Rosie O’Donnell. Producent wykonawczy: Mark Ruffalo, Gregg Fienberg, Derek Cianfrance. Muzyka: Harold Budd.Rok produkcji: 2020. Kraj produkcji: USA. Czas trwania filmu: 361 min. Wersja wydania: 1. Wersje językowe filmu: polska, angielska, francuska, hiszpańska. Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1. Napisy: rumuńskie, polskie, francuskie, holenderskie, duńskie, fińskie, norweskie, szwedzkie, hiszpańskie. Wersja dla niesłyszących: angielski. Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania.

 

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.