filmrecenzja filmu

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera – recenzja DVD

Liga Sprawiedliwości to swojego rodzaju fenomen filmowy. Produkcja, która miała być dla DCEU czymś pokroju Avengers dla MCU. Reżyserią zajął się Zack Snyder, który odpowiadał również za dwa pierwsze filmy, a mianowicie Człowiek ze Stali i Batman v Superman. Niestety za oba został skrytykowany, a mimo to dostał trzecią szansę. W trakcie zdjęć został jednak zastąpiony ojcem sukcesu MCU, czyli Joss’em Whedonem, który miał podnieść filmowe uniwersum DC z kolan. Niestety okazał się jego gwoździem do trumny, a Liga Sprawiedliwości została okrzyknięta całkowitą porażką.

Wtedy to rozpoczęła się internetowa kampania #releasethesnydercut zapoczątkowana przez fanów niezadowolonych z wersji Whedona. Początkowa wręcz nie możliwa do zrealizowania misja, z czasem stawała się coraz bardziej prawdopodobna. W pewnym momencie Snyder dostał zielone światło na realizację swojej wersji Ligi Sprawiedliwości, która na początku miała być emitowana w formie serialu. Ostatecznie jednak trafiła ona na platformę HBO MAX jako czterogodzinny film w wersji kolorowej jak i biało czarnej i okazała się sporym sukcesem. Snyder jak zapowiedział tak zrobił, czyli zaserwował swoim fanom, którzy od samego początku w niego wierzyli, kawał dobrej rozrywki na wysokim poziomie.

Teraz wersja ta ukazała się 16 czerwca na DVD i Blu-ray za sprawą Galapagos. Tych co interesuje sam film mogą zakupić sobie wydanie DVD, które nie zawiera żadnych dodatków, co spowodowane jest długością filmu i ograniczoną pojemnością dysków DVD. Dostajemy za to wersję Zacka Snydera na dwóch płytach DVD, która cieszy fanowskie oko pod każdym względem. Film dostępny jest w wersji z polskim dubbingiem lub wersji oryginalnej z polskimi napisami. Okłada jest stonowana, mroczna i przedstawiona w czarno białych odcieniach z kolorowymi elementami. Jeżeli chodzi o dodatki, to jeden jest dostępny w wydaniu Blu-ray. W trwającej niecałe pół godziny Drodze do Ligi Sprawiedliwości Zack Snyder opowiada o swojej wizji na trylogię filmową na podstawie komiksów DC

Fabularnie Snyder zrobił rewolucję. Z dwugodzinnego filmu Whedona usunął prawie godzinę materiału, a na to miejsce wstawił trzy godziny swoich zdjęć. W efekcie dostajemy swojego rodzaju fenomen, gdzie wersja reżyserska to nie jest kilka brakujących scen, nie wnoszących nic do filmu, ale wręcz zupełnie inne dzieło. Snyder zmienia tu prawie wszystko. Rozszerza genezę bohaterów, szczególnie Cyborga i Flasha. Dodaje nowe postacie i zmienia wygląd niektórych, w tym głównego antagonisty Steppenwolfa. Na zmianie jego wyglądu się nie kończy. Snyder wprowadza bardziej skomplikowaną motywację jego postępowania, co ostatecznie przekłada się na całkowicie inne zakończenie. Finał to prawdziwa gratka dla fanów super bohaterskich pojedynków, którzy wreszcie dostają kawał przyzwoitej rozpierduchy.

Liga Sprawiedliwości Zyska Snydera to swojego rodzaju fenomen, który już się raczej nie powtórzy. Początkowo dawał nadzieję, że Snyder będzie mógł zaprezentować wersje reżyserskie swoich dwóch poprzednich filmów z DCEU, jednak włodarze Warner Bros. otwarcie powiedzieli, że to była jednorazowa akcja. Warto więc zakupić tę wersję na DVD lub Blu-ray i mieć ten filmowy ewenement w swoje domowej bibliotece.

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera
Reżyseria: Zack Snyder
Scenariusz: Chris Terio
Obsada: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Gal Gadot, Ray Fisher, Jason Momoa, Ezra Miller, Willem Dafoe, Jesse Eisenberg, Jeremy Irons, Diane Lane, Connie Nielsen, J.K. Simmons
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 232 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski DD 5.1, niemiecki 5.1/2.0
Napisy: polskie, dla niesłyszących angielskie, niemieckie
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.