Książkirecenzja książka

Jon Krakauer. Wszystko za życie – recenzja

Są takie historie, które fascynują, wzruszają, niepokoją i wyrzucają nas ze strefy komfortu. Zdecydowanie jedną z nich znaleźć możemy w książce Wszystko za życie autorstwa Jona Krakauera. Nie bez powodu tytuł opublikowany przez wydawnictwo Czarne może kojarzyć się z filmem w reżyserii Seana Penna z rewelacyjną rolą Emile Hirscha. W książce znajdziemy tę samą historię, opowiedzianą w fascynujący sposób i bogatszą w jeszcze więcej szczegółów z życia buntownika.

Wszystko za życie to biografia Chrisa McCandlesa. Jej autor, amerykański pisarz i dziennikarz, przybliża czytelnikom postać młodego człowieka, który sam siebie nazywał “supertrampem”. Główny bohater książki ukończył z wyróżnieniem znakomitą uczelnię, miał kochającą rodzinę, ogromne możliwości i doskonałe perspektywy na przyszłość. Miał jednak też poczucie, że wszystko to nie ma wartości, że jest coś więcej, co w szumie codziennego życia pozostaje przed nim ukryte. Chris nie był człowiekiem, który uznawał kompromisy. Dlatego, kiedy postanowił wyruszyć na przygodę swojego życia, zrobił to w swoim stylu – spalił pieniądze, wyrzucił dokumenty, zerwał kontakt z rodziną, porzucił samochód i wyruszył na wędrówkę po kraju. Jego ostatecznym celem była Alaska. Mężczyzna dotarł tam, przeżył swoją wymarzoną przygodę. I tam też zakończył swoje życie.

Postać Chrisa McCandlesa to przykład młodego, zbuntowanego, niezrozumianego przez otoczenie człowieka, który ma dość energii, by wbrew wszystkim walczyć o to, w co wierzy. Chłopak był idealistą i marzycielem. Wierzył, że człowiekowi nie potrzeba nic więcej niż to, co jest w stanie unieść w plecaku. Chciał odnaleźć sens życia, usłyszeć głos Wszechświata, poznać odpowiedzi na filozoficzne pytania, które każdy prędzej czy później sobie zadaje. Chris to postać kontrowersyjna. Dla jednych jest inspiracją, dla drugich rozpieszczonym dzieciakiem, który zginął na własne życzenie. 

Wszystko za życie to znakomita lektura. Opisana przystępnym językiem historia Chrisa McCandlesa wciąga czytelnika bez reszty. Jest ona poruszająca tym bardziej że wiemy, jak kończy się przygoda pełnego energii chłopaka. Wędrówka jego śladami skłania czytelnika do zadumy nie tylko nad losem żyjącego w przeszłości buntownika, ale i nad swoją teraźniejszością.

Wszystko za życie
Autor: Jon Krakauer
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 26 maja 2021

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czarne

 

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.