Książkirecenzja książka

J. Grimm, W. Grimm. Baśnie wybrane braci Grimm – recenzja

Choć sława pisarzy bywa ulotna, wszyscy dobrze znamy takie nazwiska, jak Jan Christian Andersen, czy też Grimm. Spisane przez nich historie przetrwały próbę czasu, bawiąc i ucząc kolejne pokolenia dzieci. Nie każdy czytelnik zdaje sobie jednak sprawę z tego, że opowieści, które dziś pojawiają się w książkach dla najmłodszych, uległy sporemu przeobrażeniu. Doskonale jest to widoczne w czasie lektury opublikowanych niedawno przez Wydawnictwo Media Rodzina Baśni wybranych braci Grimm, zawierających ich wersję z roku 1819.

Książka składa się z piętnastu klasycznych opowieści z dorobku Braci Grimm. W wydaniu tym zawarte zostały m.in. Śpiąca Królewna, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Jaś i Małgosia. Niektóre z baśni są bardzo krótkie, jak np. Roszpunka, inne znacznie dłuższe, jak O dzielnym krawczyku. Książka napisana jest surowym, momentami topornym językiem. Tłumaczka jest świadoma tego faktu, o czym dowiadujemy się z dołączonego do wydania posłowia. Część ta jest zresztą kopalnią interesujących faktów na temat twórczości niemieckich baśniopisarzy.

Książka opublikowana przez Wydawnictwo Media Rodzina nie jest przesiąknięta moralizatorskim tonem, jak ma to miejsce w publikacjach opartych na późniejszych edycjach opowieści Braci Grimm. Ich treść jest też nieocenzurowana pod względem brutalnych opisów. Przyrodnie siostry Kopciuszka obcinające sobie kawałki stopy, czy też księżniczka rzucająca żabą o ścianę – to tylko niektóre ze scen, które zawarte zostały w treści tej wersji popularnych baśni. 

O ile treść książki nie wzbudziła mojego zachwytu, to jej oprawa graficzna zdecydowanie tak. Michał Minor, to artysta, którego poznałam kilka lat temu, za sprawą przepięknie ilustrowanej serii gier karcianych (Sen, Kruki oraz Smoki – gorąco polecam). Podobnie jak w tamtym przypadku, i tym razem stworzył on fascynujące, intrygujące, a czasem wywołujące niepokój u obserwatora obrazy. Stanowią one prawdziwą ozdobę książki i jak dla mnie są one największą zaletą tego wydawania.

Pięknie zilustrowany zbiór Baśnie wybrane braci Grimm, to niewątpliwie gratka dla czytelników – estetów i kolekcjonerów, którzy chcieliby mieć wyjątkowe wydanie „klasyki” w swojej bibliotece. Gruba okładka, ilustracje, obok których nie sposób przejść obojętnie, oraz interesujący dobór opowieści, składających się na tę książkę sprawia, że jest ona pozycją, po która warto sięgnąć. Osobiście odradzam czytanie jej dzieciom, bo treści w niej zawarte dalekie są moim zdaniem od tych, jakimi należy się z nimi dzielić, jednak dla dorosłych będzie ona z pewnością interesującą lekturą.

Baśnie wybrane braci Grimm
Autor: Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Tłumaczenie: Eliza Pieciul-Karmińska
Gatunek: opowiadania
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 14 kwietnia 2021

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MEDIA RODZINA
 
 
 
 
 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.