komiksrecenzja komiks

Opowieści Grabarza – Różaniec Świętej Apolonii – recenzja

Polski komiks nigdy nie był tym, do czego przywiązywałem szczególną uwagę. Ok, takie klasyki jak Funky Koval czy Wiedźmin stoją po dziś dzień na mojej półce kolekcjonerskiej, ale to już komiksy posiadające miano legend. Co do nowych krajowych powieści graficznych, omijam je szerokim łukiem – i nie dla tego, że zakładam z góry, że są złe – ale moje serce zdecydowanie bije mocniej dla np. Hellboya. Mówi się, że człowiek kupuje oczami – i tak jest w tym wypadku Opowieści Grabarza przyciągnęły mnie swoja klimatyczną okładką. Czy treść jest równie ciekawa ? Zaraz postaram się wam to przybliżyć.

Piotr Wojciechowski Śmiechosław, będący autorem wyżej wymienionego tytułu zaczynał tworzyć swoje pierwsze opowieści graficzne na łamach czasopisma „AKT”. Różaniec Świętej Apolonii to tom trzeci tom cyklu „Opowieści Grabarza”. Przyznaje się bez bicia, że nie miałem okazji czytać poprzednich dwóch – dlatego zostałem wrzucony nieco na głęboką wodę.

Ksiądz proboszcz otrzymuje zatrważające wieści z kurii biskupiej – oto nadciąga inwentaryzacja. Czas wizyty zbliża się coraz szybciej – a w księgach kościelnych panuje chaos niczym przed stworzeniem świata. Jedyną osoba, która może wykaraskać go z tego bałaganu jest nie kto inny – jak grabarz Józef. Jakby temu wszystkiemu było mało – ożywa ksiądz Trupojad III i zaprowadza swoje fanatyczne rządy, a z Lochu Pokutników słychać dziwne hałasy.

Czyta się to łatwo, przyjemnie i szybko – za szybko, bym powiedział. Komiks ma tylko 36 stron i damy rade go przeczytać w 10 minut. Różaniec Świętej Apolonii pokazuje nam, że fanatyzm nie prowadzi do niczego dobrego, a różnorodność jest czymś naturalnym. Treść jest ciekawa i powoduje uśmiech na twarzy, co jest zdecydowanym plusem tego komiksu. Gdyby miał się doszukiwać minusów – to cena za 34 strony to 24 złotych – niby nie dużo ale za takiego Kaczora Donalda Giganta za 250 stron płacimy 17 złotych.

Czy więc warto wydać na ten zeszyt nasze pieniądze? Myślę że tak. Po pierwsze w dobie pandemii wspieramy rodzimą kulturę, a po drugie jeżeli lubimy opowieści z czarnym humorem i równie ciekawą kreską – nie będziemy zawiedzeni.

7/10

Opowieści Grabarza: Różaniec Świętej Apolonii
Autor: Piotr Wojciechowski Śmiechosław
Wydawnictwo:Pracownia Plastyczna

 

Łukasz Szczygło

 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

Ulwar eks-recenzent
follow me

Ulwar

Człowiek petarda żyjący na pełnych obrotach. Słowianin, recenzent, nauczyciel, dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny : https://musicwolves.pl/