Daredevil Nieustraszony. Tom 0 – recenzja komiksu

Daredevil to jedna z kanonicznych postaci Marvela. Bohater w czerwonym kostiumie diabła walczy na ulicach Nowego Jorku ze złem. W Polsce, nakładem wydawnictwa Egmont, ukazało się kilkanaście albumów z jego przygodami. Rozpoczęło się od runów Michaela Bendisa i Eda Brubakera z serii Daredevil Nieustraszony. Potem przyszedł czas na albumy autorstwa Franka Millera. Teraz przyszła pora na uzupełnienie tych opowieści za pomocą tomu zerowego, w skład którego wchodzi kilka różnorodnych historii odwołujących się do serii Nieustraszony. Album ten dostępny jest w księgarni taniaksiazka.pl, wraz z wieloma innymi bestsellerami.

W skład tego wydania wchodzi między innymi prezentowany już w Polsce album Diabeł Stróż ze scenariuszem Kevina Smitha i rysunkami Joego Quesady. Daredevil pomaga kobiecie z dzieckiem. W efekcie czego zostaje on z maluchem, którym jak się okazuje interesują się różne dziwne osoby. Intrygująca jest również historia Przed Kamerami autorstwa Boba Gale’a. Umiejscowiona jest pomiędzy pierwszą a drugą fabułą Bendisa i opowiada o sądowym pojedynku Murdocka i Daredevila. W jednej z historii pojawia się również ciekawa antagonista, Echo. Niesłysząca superbohaterka, będąca ciekawym przeciwieństwem dla niewidzącego Daredevila.

Historie zawarte w tak zwanym tomie zerowym nie są żadną fabularną ciągłością. Powstawały w różnym czasie i na różnych etapach rozwoju bohatera w czerwonym stroju. Pisali i rysowali je różni twórcy, mający inne wizje postaci i niekiedy skrajnie przeciwstawne style. Efekt jest jednak naprawdę rewelacyjny. Wyłania się z nich pewien obraz Daredevila, który idealnie oddaje jego złożoną osobowość i skomplikowaną psychikę, ukazując zarazem jego trudną przeszłość. Dużo miejsca poświęcone zostało tu jego skomplikowanym relacjom z kobietami.

Nie brakuje tu również innych rozpoznawalnych postaci Marvela. Jedną z nich jest Echo, dla której był to debiut. Później jednak pojawiała się kilka razy. Oczywiście w przygodach Daredevila nie mogło zabraknąć Wilsona Fiska, Elektry czy Bullseye’a. Swój znaczący wkład w te historie ma również Czarna Wdowa, a epizodycznie pojawiają się także Spider-Man i Wolverine czy dr Strange. Każdy ma tu swoją rolę do odegrania.

Graficznie cały album jest bardzo zróżnicowany. Każdy z twórców prezentuje swój charakterystyczny styl. Najbardziej wyrazisty jest Quesada. Realistyczny styl skonfrontowany jest z lekko komiksowym przerysowaniem. W oczy rzucają się mocne i wyeksponowane kolory. W albumie Części Całości, którego jest współrysownikiem, wrażenie robi brak sztywnych ram kadrowania. Każda strona zaskakuje układem, stylem i doborem kolorów. Jednak największe wrażenie robi album Echo, którego scenarzystą i rysownikiem jest David Mack. Jest to oryginalny twórca, który historię Echo przedstawił w formie malarskich kolaży, co dało naprawdę powalający efekt.

Daredevil Nieustraszony Tom 0 to mocne, wyraziste i świetne historie, będące nie tylko uzupełnieniem przygód Diabła Stróża ale i niezależnymi opowieściami, które oferują kawał niesamowitej rozrywki. Na tych sześciuset stronach nie tylko podążamy ulicami Hells Kitchen, obserwując jak Daredevil walczy ze swoimi przeciwnikami, ale stajemy również oko w oko z jego traumami, słabościami i skomplikowaną przeszłością.

Daredevil: Nieustraszony. Tom 0
Seria: Daredevil Nieustraszony
Twórcy: Kevin Smith, Joe Quesada, David Mack, Steve Dillon, Jimmy Palmiotti, David Ross, Rob Haynes, Bob Gale, Phil Winslade, Kevin Hall, Stan Lee i inni
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, superbohaterowie
Data wydania: 24 lutego 2021

 

Daredevil: Nieustraszony można kupić na portalu Tania Książka

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.