Książkirecenzja książka

Agnieszka Graff. Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym – recenzja

Tego, kim jest Agnieszka Graff, dowiedziałam się stosunkowo niedawno, kiedy zainteresowały mnie czołowe postacie polskiego ruchu feministycznego. O polskiej pisarce zrobiło się zresztą głośno jakiś czas temu, ze względu na jej „bułeczkowy” coming out. Jej książka Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym przez wielu uważana jest za swoisty podręcznik dla tych osób, które chciałyby zrozumieć sytuację Polek żyjących obecnie w naszym pięknym kraju. W tym roku wydany po raz pierwszy przed wieloma laty zbiór felietonów doczekał się wznowienia. Opublikowana przez Wydawnictwo Marginesy książka została wzbogacona o kilka nowych tematów oraz opatrzona komentarzem autorki.

Świat bez kobiet? Dlaczego nikt nie lubi feministek? Nasze świętości, cudze zboczenia – to tylko niektóre z tytułów tekstów, które możemy znaleźć w nowej publikacji Wydawnictwa Marginesy. Jej autorka porusza wiele tematów dotyczących przede wszystkim kobiet i zagadnień im bliskich, takich jak różnica płac, seksizm, znacznie mniejsza, niż w przypadku mężczyzn obecność w mediach w czasie rozmów na tematy ważne dla każdego mieszkańca Polski. To, co jest naprawdę przerażające, to fakt, że mimo upływu lat książka Agnieszki Graff w sporej części nie straciła na aktualności. Wystarczy przypomnieć sobie skład ekspercki występujący w największych stacjach telewizyjnych, w czasie omawiania niedawno “grzejącej społeczeństwo” kwestii ustawy aborcyjnej. Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym to także lektura poruszająca takie tematy, jak np. rola kościoła w życiu publicznym oraz sytuacja mniejszości seksualnych.

Od czasu czarnych protestów oraz ostatniej fali oburzenia społecznego wywołanego zaostrzeniem ustawy aborcyjnej myślę, że nikt już nie uważa kwestii praw kobiet za temat zastępczy. Na tej właśnie przemianie społecznego spojrzenia skupia się Agnieszka Graff w ostatnich tekstach, o które został wzbogacony zbiór felietonów. Zostały one także opatrzone zdjęciami ilustrującymi wiele fascynujących momentów, wydarzeń lub obiektów, które warto zobaczyć w kontekście niedawnych wydarzeń. Niektóre z nich, takie jak akcja Pozdrowienia z Lesbos były mi znane, inne, np. sukienka uszyta z szalików kibiców piłkarskich były dla mnie nowością i przyznam, że część z nich mocno mnie zaskoczyła. Wszystkie fotografie obrazują zmianę, która dokonała się w społeczeństwie i o której zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej, ponieważ jestem pewna, że aktywistki i aktywiści walczący o prawa, nie tylko kobiet, nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym nie jest wyłącznie lekturą dla feministek. Polecam ją gorąco zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom tego ruchu. Książka bardzo dokładnie omawia tematy, które obecnie mocno przebijają się do dyskursu społecznego, przedstawiając je w sposób ciekawy i klarowny.

Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym
Autor: Agnieszka Graff
Gatunek: zbiór felietonów
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 14 kwietnia 2021

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy
 

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.