„Klara i Słońce”. Nowa powieść laureata literackiej Nagrody Nobla

Już 24 marca trafi do księgarń niecierpliwie wyczekiwana najnowsza powieść laureata literackiej Nagrody Nobla, Kazuo Ishiguro, zatytułowana Klara i Słońce.
Opowiadając o sztucznej inteligencji, której przedstawicielką jest Klara, Kazuo Ishiguro odwołuje się do najbardziej ludzkich uczuć.

Pokazując nam świat, w którym maszyna ma więcej cech ludzkich niż człowiek, autor zadaje odwieczne pytanie o to, co czyni człowieka istotą wyjątkową.

„Klara i Słońce” to historia w której wybrzmiewają echa jego wcześniejszej, i uważanej za jedną z najlepszych, książki „Nie opuszczaj mnie”.

Klara to Sztuczna Przyjaciółka. Wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Ze swojego miejsca w sklepie bacznie śledzi zachowanie tych, którzy mijają jego witrynę i tych, którzy decydują się wejść do środka. Ma nadzieję, że któryś z klientów wkrótce wybierze właśnie ją. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć dziewczynce, dla której zostaje kupiona. I choć przed opuszczeniem sklepu otrzymuje ostrzeżenie, że ludziom nie zawsze można ufać, jest gotowa zrobić wszystko, by wywiązać się ze swojego zadania. Ale żeby jej starania przyniosły rezultat, nieodzowna jest pomoc Słońca. Właśnie w nim i jego dobroczynnym działaniu Klara widzi nadzieję. Bo choć świat, który poznaje, jest daleki od idealnego, Klara nie traci optymizmu.

Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, znany z takich powieści, jak „Okruchy dnia” i „Kiedy byliśmy sierotami”, został wybrany laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2017 rok.

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że nagroda należy się Kazuo Ishiguro, „który w swych powieściach o wielkiej emocjonalnej sile odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem”.

W krótkim wywiadzie udzielonym tuż po ogłoszeniu wyników stała sekretarz Akademii, Sara Danius, powiedziała, że proza Ishiguro to „połączenie Jane Austen z Franzem Kafką i z domieszką Marcela Prousta”.

Redakcja Administrator