KsiążkiKsiążki nowości

FOCON nadciąga (z) pisarzami!

Po chwilowym oddaleniu od książek, Focon ponownie ogłasza bardzo mocny skład literackich gości. Jak wiadomo poniedziałki są ciężkie, więc organizatorzy Foconu postanowili umilić ten dzień ogłoszeniem nazwisk autorów którzy przyjęli ich zaproszenie. Kto dołączy do ogłoszonych już wcześniej Eugeniusza Dębskiego, Matta Ruffa, Reginy Kanyu Wang, Michaela Mammay’a, Michała Gołkowskiego, Arkadego Saulskiego i pozostałych gości?

Listę otwiera osoba, której z pewnością nie trzeba Wam przedstawiać, czyli Andrzej Ziemiański. Ten autor zawsze marzył, aby zostać pisarzem i móc opowiadać historie, które same przychodzą mu do głowy. Obecnie choć jest jednym z najpopularniejszych autorów w Polsce, uważa się za współautora swoich książek – wraz ze swoimi czytelnikami. Jest uzależniony od spotkań autorskich, chciałby wiedzieć co czytelnicy zmieniliby w jego książkach.

Organizatorzy cały czas podkreślają, że najważniejsze jest dla nich aby podczas Foconu zapewnić gości z całego świata. Dlatego praktycznie za każdym razem pojawia się ktoś z zagranicy i nie inaczej jest tym razem. Do grona Foconowych autorów dołączył Peter A. Flannery, który zawsze opowiada, że chce pisać książki, które sprawią ludziom przyjemność. Biorąc pod uwagę, że jego pierwsza książka – “Mag Bitewny” – została nominowana do nagrody “Książka Roku 2020” portalu LubimyCzytać.pl, a tymczasem nakładem Fabryki Słów już ukazała się druga część – to chyba się udało. Podczas spotkania z Peterem A. Flannerym będzie można dowiedzieć się, jak to jest, gdy od dziecka chcesz być pisarzem, a wychodzi, że jesteś artystą, leśniczym, ogrodnikiem, podróżnikiem… i w końcu pisarzem!

Na Foconie nie zabraknie też rodzimych autorów z nie lada dorobkiem. Adam Przechrzta w Fabryce Słów wydał jedenaście powieści oraz tom opowiadań. Za swoją książkę “Gambit Wielkopolskiego” otrzymał w 2014 roku Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. A już wiele lat wcześniej Maciej Parowski wymieniał go obok Twardocha i Orbitowskiego jako młodego i zdolnego pisarza, który będzie miał swój udział w wywróceniu fantastyki do góry nogami i nadaniu jej nowej jakości.

Poniedziałkową listę zamyka autor z najmniejszym dorobkiem w dziedzinie literatury fantastycznej, ale za to bardzo ciekawą “dodatkową” działalnością… Krzysztof Piersa jest licencjonowanym terapeutą ds. uzależnień, twórcą kanału “Żywot Pisarza”, a także autorem serii fantastycznej “Kosmiczne Bobry”. Swoje zajęcie pisarskie traktuje z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem – w ciągu kilku lat odbył kilkaset spotkań autorskich.

Kolejnych gości można się spodziewać już niedługo, na pewno w tym tygodniu pojawi się jeszcze wiele ciekawych nazwisk, a tymczasem warto też spojrzeć na postaci ogłoszone w poprzednim tygodniu.

Tuż przed weekendem wśród gości pojawił się pierwszy artysta grafik – Wojciech Królik. Jest on ilustratorem i koncept artystą. Obecnie wraz z młodym studiem developerskim indie o nazwie Rock and Bushes tworzy grę Jupiter Moons: Mecha. Podczas Foconu ma opowiedzieć o projektowaniu postaci w grach i levelowaniu ich.

Natomiast z okazji Dnia Kobiet Focon ogłosił 4 niezwykłe dziewczyny, który bardzo wzmocniły, dotychczas dość skromny damski skład. Były to: Rebecca Kuang – amerykańska #pisarka chińskiego pochodzenia. Jej najbardziej znaną powieścią jest „Wojna makowa”, która została zaliczona do najlepszych powieści 2018 roku przez chociażby The Time, czy The Guardian oraz uhonorowana kilkoma nagrodami. Mochi Chuu – cosplayerka z Włoch, studiuje programowanie i design gier komputerowych, graczka i miłośniczka jedzenia… w każdej postaci. 😉 Uwielbia tworzyć cosplay’e, podziwia pasję, z jaką robią to inni. Chciałaby całemu światu pokazać jak niesamowitych artystów – cosplayerów mają Włosi. KattLett , czyli Michalina Daszuta – rysowniczka, mangaka, autorka komiksów inspirowanych japońską mangą. Nakładem wydawnictwa Kotori ukazała się seria “Exitus Letalis”, następnie wydała też Artificial People, czy Pentagram Alchemist. Magda „Cathia” Kozłowska, która aktywnie uczestniczy w polskim środowisku fanowskim już od ponad 20 lat. Na konwentach prowadzi prelekcje i panele, które sprawiają, że cała sala jest pełna, Jak sama o sobie mówi jest “zwierzęciem konwentowym”. Mól książkowy, fanka “Star Warsów” i “Supernaturala”, członkini Legionu 501, przewodnik turystyczny, rękodzielnik (robi fantastyczne kartki) i jeszcze potrafi coś wspomnieć o robieniu czegoś “w wolnych chwilach”!

W ten oto sposób na liście gości konwentu internetowego Focon są już 22 nazwiska z Polski, USA, Chin, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wśród gości są uznani w Polsce i na świecie pisarze, ale dumnie reprezentowane są też inne dziedziny sztuki: grafika, manga, muzyka film, czy cosplay. Jednak zaproszeni twórcy to nie wszystko. Na Foconie nie zabraknie też prelekcji stworzonych przez uczestników. Zgłoszenia są cały czas otwarte i można dołączyć do znanych osobistości i opowiedzieć o swoich pasjach na tej samej wirtualnej scenie co oni. W tym celu wystarczy wejść na stronę i wypełnić formularz w zakładce Weź udział -> Zostań prelegentem! Więc do dzieła!

Redakcja Administrator