KsiążkiKsiążki nowości

Zapowiedź: „Sny o pociągach” Denisa Johnsona

10 lutego nakładem Wydawnictwa Czarnego do księgarń trafi książka Denisa Johnsona „Sny o pociągach” w znakomitym przekładzie Tomasza S. Gałązki.

W pierwszej połowie XX wieku wśród gór Idaho mieszkał Sam Grainier. Prosty, wrażliwy i nieco przesądny robotnik wynajmujący się do budowy linii kolejowych, naprawy mostów czy robót w lesie. Do pracy jeździł, kiedy była, do domu wracał, gdy kończyły się tygodnie znoju. Rytm tego życia przerwała tragedia – ogień strawił dom, zginęły ukochana żona i córeczka. I choć początkowo Sam nie może znaleźć ukojenia, z czasem na zgliszczach przeszłości, w pionierskim duchu swoich czasów, zaczyna budować przyszłość. A wszystko to w nieoczywistym i barwnym świecie amerykańsko-kanadyjskiego pogranicza, gdzie sen miesza się z jawą, duchy wkraczają w sprawy żywych, wilki oswajają ludzi, a samotnicze życie staje się receptą na tęsknotę za tym, co utracone.

Piękny język, niezwykła empatia i wyjątkowa umiejętność uchwycenia paradoksów natury ludzkiej – Denis Johnson to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych amerykańskich prozaików. Jego Sny o pociągach są metaforyczną i intymną opowieścią o stracie i samotności oraz o trudach godzenia się z upływającym czasem.

Książka znalazła się finale Nagrody Pulitzera oraz została uznana za jeden z najlepszych tytułów 2011 roku przez „New York Times”, „Esquire”, „The New Yorker” i „Los Angeles Times”.

Denis Johnson (1949–2017) – amerykański prozaik, poeta i dramaturg. Autor ośmiu powieści, dwóch dramatów, książki reporterskiej i zbioru opowiadań. Po polsku ukazały się jego Zagubione wybrzeże, Drzewo dymu (nagrodzone Amerykańską Nagrodą Książkową) oraz Syn Jezusa. Stypendysta Fundacji Guggenheima, dwukrotnie nominowany do Nagrody Pulitzera. Pośmiertnie wyróżniony Nagrodą Biblioteki Kongresu dla najlepszego amerykańskiego powieściopisarza.

Redakcja Administrator