filmnews film

Informacja prasowa: Tydzień Filmu Niemieckiego online (program)

Kino Pod Baranami zaprasza na kolejną edycję Tygodnia Filmu Niemieckiego – wyjątkowego przeglądu filmowego, poświęconego kinematografii naszego zachodniego sąsiada. Wydarzenie w całości odbędzie się w przestrzeni internetu, na zrzeszającej polskie kina studyjne platformie MOJEeKINO.pl. Swoją wirtualną salę posiada tam także Kino Pod Baranami. 

Tegoroczny program Tygodnia Filmu Niemieckiego obejmuje różnorodne filmy, które w oryginalny sposób portretują palące problemy społeczne, stanowią odbicie osobistych doświadczeń twórców, a także są nietuzinkowymi przykładami rozliczeń z trudną, niemiecką historią. 

W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną m.in. dwa filmy z ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Berlinie: Undine Christiana Petzolda z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem Paulą Beer i Berlin Alexanderplatz – imponująca, współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina, zrealizowana przez pochodzącego z Afganistanu Burhana Qurbaniego. Po pozycję z klasyki literatury sięga także Christan Schwochow, adaptując powieść Sigfrieda Lenza. Akcja Lekcji niemieckiego rozgrywa się w nazistowskich Niemczech, ale jednocześnie jest uniwersalną i ponadczasową opowieścią o sztuce, przyjaźni i uczciwości. 

O problem względności czasu zahacza film niemiecko-japońskiej reżyserki Mariko Minoguchi Mój koniec. Twój początek. Losy filmowych bohaterów ukazane są w nim poprzez krótkie, pomieszane ze sobą wycinki czasowe, które dopiero na końcu układają się w zamkniętą historię. Niezwykłą opowieść snuje także turecki twórca Hüseyin Tabak, który w Gipsy Queen portretuje postać byłej mistrzyni boksu, walczącej o przetrwanie we współczesnym Hamburgu. Wielka polityka i jej tajemnice to z kolei temat filmu Kryptonim Curveball Johannesa Nabera, rekonstruującego kulisy poszukiwania broni biologicznej w Iraku. Ponadto, swój najnowszy film zaprezentuje Jan-Ole Gerster, twórca kultowego Oh, Boy!. Jego Lara to kameralna wiwisekcja trudnych relacji między matką a wkraczającym w dorosłość synem. Program przeglądu dopełni film dokumentalny Schlingensief – krzykiem przerwać milczenie, poświęcony zmarłemu 10 lat temu wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi teatralnemu, Christophowi Schlingensiefowi.

HARMONOGRAM PROJEKCJI online: 

piątek, 22 stycznia 2020

19.00 UNDINE | UNDINE 

reż. Christian Petzold, Niemcy/Francja 2020, 90’

sobota, 23 stycznia 2020

19.00 LEKCJA NIEMIECKIEGO | DEUTSCHSTUNDE

reż. Christian Schwochow, Niemcy 2019, 125’

niedziela, 24 stycznia 2020

19.00 BERLIN ALEXANDERPLATZ | BERLIN ALEXANDERPLATZ

reż. Burhan Qurbani, Niemcy 2020, 183’

poniedziałek, 25 stycznia 2020

19.00 MÓJ KONIEC. TWÓJ POCZĄTEK | MEIN ENDE. DEIN ANFANG

reż. Mariko Minoguchi, Niemcy 2019, 110’ 

wtorek, 26 stycznia 2020

19.00 GIPSY QUEEN | GIPSY QUEEN

reż. Hüseyin Tabak, Niemcy 2029, 112’

środa, 27 stycznia 2020

19.00 LARA | LARA

reż. Jan-Ole Gerste, Niemcy 2019, 98’ 

czwartek, 28 stycznia 2020

19.00 KRYPTONIM CURVEBALL | CURVEBALL

reż. Johannes Naber, Niemcy 2020, 108’

piątek, 29 stycznia 2020

19.00 SCHLINGENSIEF – KRZYKIEM PRZERWAĆ MILCZENIE

SCHLINGENSIEF – IN DAS SCHWEIGEN HINEINSCHREIEN (film dokumentalny)

reż. Bettina Böhler, Niemcy 2020, 122’ 

Każdy film dostępny będzie przez 72 godziny od chwili swojej premiery online.

Organizatorzy wydarzenia planują zaprezentować wybrane filmy przeglądu w kinach, w najbliższym możliwym terminie po pokazach on-line.

BILETY na wirtualne seanse: 15 zł

KARNET na wszystkie filmy festiwalu: 80 zł

Sprzedaż biletów rozpocznie się 22 stycznia na www.mojeekino.pl.

Zachęcamy, aby – przy zakupie biletów na festiwalowe projekcje na platformie MOJEeKINO.plwybierać internetową salę Kina Pod Baranami. 

KINO POD BARANAMI

Redakcja Administrator