komiksrecenzja komiks

Toni Fejzula. Patria – recenzja komiksu

Patria to niemal kultowa powieść Fernando Aramburu, a na pewno jedna z najważniejszych w Hiszpanii ostatniej dekady. Przez siedemdziesiąt tygodni utrzymywała się na listach bestsellerów, a ukazała się w trzydziestu krajach. Niedawno za sprawą telewizyjnego serialu, który trafił do serwisu HBO GO, na polskim rynku pojawiło się wznowienie tej pozycji w nowej, filmowej okładce. Niedawno nakładem wydawnictwa Non Stop Comics ukazała się również komiksowa wersja tej niesamowitej historii, której twórcą jest Toni Fejzula, barceloński twórca powieści graficznych.

Historia rozgrywa się w Hiszpanii, a dokładnie w Kraju Basków. To tam działała jedna ze współczesnych separatystycznych lewicowo marksistowskich organizacji terrorystycznych hiszpańskich basków – ETA. Jej działania nakierowane były na odzyskanie niepodległości. Sama organizacja działała od  1959 do 2018 roku. Fabuła Patri obejmuje jednak tylko okres od połowy lat osiemdziesiątych, aż do końca 2011 roku, kiedy to ETA ogłosiła zawieszenie broni. Autor na tle tego okresu ukazuje losy dwóch baskijskich rodzin, które z przyjaciół stały się wrogami.

Sama historia nie jest żadną nowością. Oddaje ona w pełni fabułę książki, chociaż oczywiście trzeba liczyć się z pewnymi uproszczeniami, w stosunku do oryginału. Nie umniejsza to w żaden sposób jakości tej historii, która dostosowana jest do formy jaką jest komiks. Prezentuje on w bardzo przystępny sposób trudną i skomplikowana fabułę, pozwalając zwrócić uwagę na istotę opowieści Aramburu. W dzisiejszych czasach terroryzm ETA nie budzi już takich emocji, jednak w Hiszpanii do dnia dzisiejszego pozostawił mnóstwo niezasklepionych ran. Fejzula jednak robi dobrą robotę wymuszając na czytelniku zaangażowanie się w temat.
Oczywiście scenariusz to jedno, a grafika to całkiem inna sprawa. Patria od tej strony to prawdziwy majstersztyk. Twórca stawia na wyraziste i emocjonalne obrazy. Na pewno nie doświadczymy tu żadnych graficznych fajerwerków. Kreska może i nie do końca jest naturalna, ale raczej zmierza w tym kierunku. Obrazy zaś wyglądają jakby wyszły z pod pędzla malarza. Na swój sposób urzekają swoją prostotą, ale w sposób zdecydowany przekazują dramatyzm i tragedie ukazanych wydarzeń.

Patria Fejzula stawia podobne pytania co powieść Aramburu, choć skierowana jest raczej do innego grona odbiorców. Jest to komiks dojrzały i na swój sposób ambitny. Nie jest to forma rozrywki, a raczej próba zmierzenia się z trudną historią i dramatycznymi wydarzeniami, które mają wpływ na losy zwykłych ludzi.

Patria
Autor: Toni Fejzula
Wydawnictwo: Non Stop Comisc
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 16 listopada 2020

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.