Książkirecenzja książka

Sportsmenki – Krzysztof Szujecki

Zamiłowanie do sportu jest w naszym kraju wszechobecne. Swojego czasu zachwycaliśmy się sukcesami Roberta Kubicy, Adama Małysza czy Anity Włodarczyk, z zapartym tchem śledząc najważniejsze sportowe wydarzenia ostatnich lat. Wydawać by się mogło, że w poszczególnych dyscyplinach prym wiodą mężczyźni, przede wszystkim jeśli chodzi o ich liczebność, natomiast różnica ta z roku na rok znacznie się zaciera. O kobietach w polskim sporcie głośno jest już od początku dwudziestego wieku. O nich Krzysztof Szujecki napisał swoją książkę pod tytułem Sportsmenki.
Autor zabiera czytelnika w zaskakująco ciekawą i obfitującą w niesamowite wydarzenia podróż do początków żeńskiego sportu na terenach naszego kraju. Każdy z kilkunastu rozdziałów poświęcony jest jednej postaci – są to znane lekkoatletki, narciarki, pojawia się nawet postać lekarki sportowej, która znacznie przyczyniła się do propagowania wysiłku fizycznego w II Rzeczpospolitej (i kręciła z Józefem Piłsudskim). Nie są to jednak suche biografie – autor poświęca dużo miejsca nie tyle życiorysom naszych olimpijek i mistrzyń, ile początkom danej dyscypliny, jej pionierach, a także pierwszych udziałach kobiet w nich. Składa się to na bardzo rzetelny obraz początków sportu i jego rozwoju w Polsce, a także ruchów feministycznych i walki kobiet o możliwość udziału w zawodach.

Nie można powiedzieć, że Krzysztof Szujecki popisuje się spektakularnie błyskotliwym, lekkim piórem, w związku z czym nie uświadczymy fantazji w opisach poszczególnych wydarzeń oraz ani razu nie przyjdzie nam parsknąć śmiechem, ale można przymknąć na to oko, ponieważ nie trzeba pięknego języka, aby przedstawiane w tej książce perypetie bohaterek i ich sylwetki były jednym z najbardziej interesujących tematów w historii polskiego sportu. Polecam tę pozycję nie tylko zatwardziałym miłośnikom kultury fizycznej – wydaje mi się, że jej premiera bardzo dobrze wpasowała się w falę protestów w naszym kraju, przedstawiając wysiłki dążące do emancypacji kobiet.

Tytuł: Sportsmenki
Autor: Krzysztof Szujecki
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: literatura faktu

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Jakub Łaszkiewicz

Rocznik 2001. Fan Kultu i Jacka Kaczmarskiego. Autor dwóch powieści dla młodzieży: "Kalesony Sokratesa" oraz "Wszystkie dziewczyny Wertera". Wielki miłośnik kina, w szczególności dzieł Stanleya Kubricka i Ingmara Bergmana. Stand-uper.