Książkirecenzja książka

Gdzie Dawniej Śpiewał Ptak – recenzja

Gdzie dawniej śpiewał ptak to jedenasta już odsłona rewelacyjnego cyklu science-fiction, Wehikuł Czasu, ukazującego się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Autorem tej historii jest Kate Wilhelm, amerykańska pisarka s-f i fantasy. Powieść zdobyła wiele nagród, w tym Hugo, Jupitera i Locusa.

Jest to czarująca opowieść o odizolowanej społeczności na skraju zagłady, jednak zdeterminowanej, by przetrwać dzięki niebezpiecznemu eksperymentowi klonowania. Wśród nich jest rodzina Sumnerów, która w swoim tajnym ośrodku w górach pracuje nad ratunkiem dla ludzkości. W ich mniemaniu rozwiązaniem jest klonowanie ludzi. Oczywiście tylko początkowo, później w planach jest powrót do naturalnych metod prokreacji. Jak łatwo przewidzieć, eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli, niosąc ze sobą ogromne konsekwencje.
Powieść Wilhelm wpisuje się w kanon dzieł science-fiction ubiegłego wieku, mających przestrzegać ludzkość przed konsekwencjami zabawy w Boga. Mowa oczywiście o klonowaniu i próbach przechytrzenia natury. Jest to połączenie emocjonalnej historii z wątkami postapo i elementami społecznych zachowań ludzkości na skraju zagłady z uniwersalnym wydźwiękiem. Całość ukazana jest zaś z perspektywy trzech osób, które są narratorami tej powieści i każda z nich prezentuje inny punkt widzenia. Cała opowieść zaś zmienia się w konflikt jednostki ze społeczeństwem.

Gdzie dawniej śpiewał ptak to świetny przykład klasyki gatunku, prezentującej ponurą i przerażającą przeszłość naszej planety i całej ludzkości, mającej jednak wydźwięk spekulatywny, wyraźnie oderwany od rzeczywistości. Mimo to mocno oddziałuje na wyobraźnię czytelnika i zmusza do refleksji. Mimo upływu czasu nadal jest aktualna, a fikcja którą serwuje autorka, jest uniwersalna i przedstawiona w bardzo inteligentny sposób. Książkę pochłania się ją jednym tchem i długo analizuje jej przesłanie, będące szczytem humanistycznej jak i twardej science-fiction.

Gdzie dawniej śpiewał ptak
Autor: Kate Wilhelm
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, postapo
Data wydania: 21 lipca 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.