Książkirecenzja książka

Bartłomiej Kuraś – Niech to szlak. Kronika śmierci w górach

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od 111 lat niesie pomoc tym, których pokonały góry – w każdych możliwych warunkach i sytuacjach. Niejednokrotnie ratownicy płacą za to najwyższą cenę, ale kolejka chętnych do wstąpienia w szeregi tej formacji się nie zmniejsza.

W roku 2019 oprócz dziesiątek standardowych akcji TOPR prowadził dwie, które wymagały zaangażowania niemal wszystkich członków pogotowia. Mowa oczywiście o masowym porażeniu piorunem turystów na Giewoncie oraz ratowaniu dwóch grotołazów, którzy utknęli w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Zwłaszcza ta druga operacja była szczególna, gdyż warunki wewnątrz są zupełnie odmienne od tych, w których działają na co dzień. Korytarze są tak wąskie, że trzeba było używać mikroładunków wybuchowych, aby zyskać choć parę centymetrów swobody. Nie była to pierwsze tego typu zdarzenie w tym miejscu, ale ratownicy określają je jednym z najtrudniejszych w historii TOPR.
Bartlomiej Kuraś w swojej książce jednak nie skupia się tylko na działaniach ratowników, choć stanowią one znaczną część tej pozycji. Autor porusza również sprawy związane z działaniem TPN i ochroną przyrody na terenie parku. Rzadko porusza się takie tematy i zapomina się, że w górach giną nie tylko ludzie. Jednym z takich przykładów jest historia, kiedy to kilkoro turystów zabiło małego niedźwiadka, który nie mógł stanowić dla nich zagrożenia. Podobnie było z niedźwiedzicą Magdą – nauczyła się, że ludzie dają jej jedzenie. Kiedy go nie dostawała, to potrafiła włamywać się do domów. Ale nie tylko niedźwiedzie są zagrożone – późną jesienią kłusownicy polują na świstaki, aby pozyskać sadło na tradycyjną maść. Nie mogło również zabraknąć rozdziału o losie koni wożących turystów nad Morskie Oko – choć ich sytuacja jest lepsza niż kilka lat temu to nadal wzbudza to kontrowersje.

Niech to szlak to ciekawa pozycja, która porusza różnorodne tematy związane z górami, ale po lekturze miałem pewien niedosyt. Niektóre historie mogły być szerzej przedstawione. Są niezwykle interesujące, a zostały przedstawione mało szczegółowo i trzeba się posiłkować innymi pozycjami, aby poznać więcej detali.

Niech to szlak. Kronika śmierci w górach
Autor: Bartłomiej Kuraś
Gatunek: literatura faktu
Wydawnictwo: Agora

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu AGORA

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.