Książkirecenzja książka

Nigdy dość. Mózg a uzależnienia – Judith Grisel

Nie da się ukryć, że choć tematyka uzależnień jest w popkulturze poruszana niezwykle często, to niewiele jest pozycji, które faktycznie oddają, że tak to ujmę, „stan rzeczy”. Dlatego jestem zdania, że warto czasem sięgnąć po książkę popularnonaukową, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat narkotyków, niż że powodują fajny stan i są złe. Takim tytułem jest Nigdy dość autorstwa amerykańskiej profesor psychologii i szanowanej na całym świecie specjalistki od neuronauki, Judith Grisel.

Nie jest tajemnicą – bowiem autorka wspomina to już na pierwszych stronach swojego dzieła – że Nigdy dość zostało napisane przez osobę, która przez wiele lat była uzależniona od zastraszającej liczby substancji, w znakomitej większości nie do końca legalnych. Od długiego czasu jest czysta (nie pije nawet alkoholu), ale bardzo dobrze pamięta okres swojego młodzieńczego zamiłowania do narkotyków, co sprawia, że jesteśmy w stanie w pełni uwierzyć Grisel, ponieważ jej wiedza na ten temat nie pochodzi tylko i wyłącznie z mądrych podręczników i prac naukowych. Choć może zabrzmieć to nieco okrutnie – za to należy się wielki plus omawianemu tytułowi.
Autorka zabiera nas w przygodę do świata większości znanych substancji, które uchodzą jeśli nie za nielegalne, to na pewno szkodliwe (poza kofeiną, której także jest poświęcone nieco miejsca). Opisuje wpływ każdej z nich nie tylko na poszczególne jednostki i mózg człowieka, ale rozpatruje także ich znaczenie w kontekście socjologicznym i kulturowym. Dzięki temu można śmiało uznać, że mamy do czynienia z jedną z najbardziej rzetelnych i najbardziej wyczerpujących temat pozycji na temat narkotyków, która choć obfituje w liczne terminy naukowe, to jest przystępna dla każdego czytelnika. Jest to jedna z najlepszych pozycji popularnonaukowych, z jakimi przyszło mi się zmierzyć w ostatnim czasie, do czego i Was zachęcam.

Tytuł: Nigdy dość. Mózg a uzależnienia
Autor: Judith Grisel
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: popularnonaukowa

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis
http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Jakub Łaszkiewicz

Rocznik 2001. Fan Kultu i Jacka Kaczmarskiego. Autor dwóch powieści dla młodzieży: "Kalesony Sokratesa" oraz "Wszystkie dziewczyny Wertera". Wielki miłośnik kina, w szczególności dzieł Stanleya Kubricka i Ingmara Bergmana. Stand-uper.