Kryminalna KulturacjaKsiążkipatronatrecenzja książka

Jowita Kosiba. Zagubiony ptak – recenzja

Jowita Kosiba zadebiutowała na polskiej scenie literackiej powieścią Nokturn. Utrzymana w klimacie horroru książka została ciepło przyjęta przez czytelników. Teraz pisarka powraca z opublikowaną przez Wydawnictwo MG powieścią Zagubiony ptak. Książka wpisuje się w ramy gatunkowe literatury obyczajowej, z dodatkiem wątku romansowego. Pozycja ta została objęta patronatem Mechanicznej Kulturacji.

Malarstwo to wielka pasja głównej bohaterki powieści Zagubiony ptak. Klaudia do tego stopnia się w nim zatraciła, że uczyniła z niego sposób na życie. Dziewczyna pracuje w galerii sztuki, gdzie maluje obrazy na zamówienie. Mimo to z biegiem lat w życiu kobiety pojawia się coraz więcej frustracji. Ukochana praca przestaje dawać jej satysfakcję, a życie prywatne Klaudii dalekie jest od ideału. Bohaterka nadal nie stworzyła związku, który dawałby jej szczęście. Kobieta ma też trudne relacje z matką. Nie podziela ona fascynacji córki, a jej pracę uważa za niepoważną.  Kolejne kłótnie prowadzą do rozluźnienia ich relacji. Nawet noc nie daje bohaterce powieści szansy na wytchnienie. Gdy zapada zmrok, Klaudię nawiedzają dziwne sny. Widzi w nich stary, przerażający, ale też na swój sposób fascynujący dwór. W czasie jednej z podróży służbowych okazuje się, że dworek, który kobieta brała za wytwór swojej wyobraźni, istnieje na prawdę.
Bohaterka powieści postanawia oderwać się od nużącej rzeczywistości i za wszelką cenę poznać jego historię oraz dowiedzieć się, co łączy ją z tym miejscem. Liczy, że w ten sposób znajdzie odpowiedź na pytanie dlaczego jego obraz nawiedza ją we śnie. Ta odważna, niezależna decyzja stanie się początkiem niezwykłej podróży Klaudii zarówno w czasie, jak i w głąb siebie.

To, co jest niewątpliwie największą zaletą powieści Zagubiony ptak, to atmosfera tajemnicy, którą można odczuć już od pierwszej strony. Jowita Kosiba z wyjątkową pieczołowitością kreuje rzeczywistość otaczającą główną bohaterkę. Plastyczne, rozbudowane opisy tworzą niezwykły, jakby senny klimat. Sielankowy obraz polskiej wsi, gdzie życie toczy się własnym tempem sprawia, że można zatracić się w lekturze.

Jowita Kosiba wykazuje się sporą kreatywnością w tworzeniu fabuły. Nawiedzony dwór kryje wiele sekretów, w tym historię rodzinnej tragedii, której szczegóły poznajemy wraz z główną bohaterką. Prywatne śledztwo prowadzone przez Klaudię ujawnia przed nią losy dawnych mieszkańców dworu, pełne mrocznych tajemnic.

Autorka powieści posługuje się przyjemnym w odbiorze językiem, co sprawia, że książkę czyta się dość lekko. Zagubiony ptak to idealna lektura dla tych czytelników, którzy cenią powieści spokojne, z interesującą fabułą i niepowtarzalnym klimatem. Książka Jowity Kosiby doskonale sprawdzi się na coraz dłuższe wieczory. Czyż można spędzić je lepiej niż z książką?

 
Zagubiony ptak
Autor: Jowita Kosiba
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 12 sierpnia 2020

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.