Alfred Bester. Człowiek do przeróbki – recenzja

Alfred Bester to wybitny i nowatorski pisarz science fiction. Laureat nagrody Hugo, autor wielu powieści i opowiadań, a także prekursor cyberpunku. To właśnie powieścią Człowiek do przeróbki przyczynił się do zapoczątkowania tego kierunku w fantastyce. Kwestią czasu więc było aż powieść trafi do rebisowskiej serii Wehikuł Czasu, która skupia twórczość wielkich mistrzów science fiction.

Akcja tej powieści rozgrywa się na początku dwudziestego czwartego wieku. Jest to świat, w którym policjanci posiadają telepatyczne moce, a w rezultacie zbrodnia przestaje istnieć. Bohaterem jest Ben Reich, który stoi na czele wielkiego biznesowego imperium. Terroryzowany przez swojego biznesowego przeciwnika i doprowadzony do szaleństwa, zmuszony zostaje do ostateczności. Morduje D’Courtneya. Świadomy tego, że szybko zostanie zdemaskowany, przekupuje wysokiej rangi telepatę, aby zatarł ślady po zbrodni.
Wtedy do akcji wkracza Lincoln Powell, prefekt wydziału parapsychologicznego policji i najwyższej klasy esper. Jego śledztwo wskazuje na Reicha, ale brakuje mu jednoznacznych dowodów winy. Rozpoczyna się gra między dwoma zdeterminowanymi przeciwnikami, której finał będzie paradoksalnie – przewidywalny i zaskakujący.

Człowiek do przeróbki to swojego rodzaju hybryda literacka. Połączenie science fiction, powieści psychologicznej i rasowego kryminału. Napisane z rozmachem przedstawienie batalii pomiędzy normalnym człowiekiem a systemem reprezentowanym przez nieustępliwego stróża prawa, który wykorzystuje swoje nadnaturalne zdolności, aby trzymać całe społeczeństwo w ryzach. Antyutopijna wizja, która na dobre zapisała się w kanonie gatunku.

Człowiek do przeróbki
Autor: Alfred Bester
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, antyutopia, kryminał
Data wydania: 10 października 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.