HistoriaKsiążkirecenzja książka

Piotr Pytlakowski. Ich matki, nasi ojcowie – recenzja

Piotr Pytlakowski to dziennikarz, scenarzysta i autor kilkunastu książek. Wśród nich Odwróceni, książka która powstała na podstawie scenariusza serialu telewizyjnego. Autor w swoich publikacjach porusza raczej tematy współczesne. Polska mafia,  seryjni mordercy czy służby specjalne. Jego najnowsza książka raczej zmienia ten trend. Ich matki, nasi ojcowie porusza bowiem temat „polskich”  Niemców, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej to Trzeciej Rzeczy, a teraz do Polski.

Autor opisuje zbrodnie dokonane na niemieckich mieszkańcach Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy dokonane przez samozwańczych milicjantów. Ukazuje losy poszczególnych osób jak i całych rodzin. Są to jednak w większości matki z dziećmi, bo ojcowie biorąc udział po jednej ze stron konfliktu nie wrócili z wojny. Na tych co pozostali spadła zbiorowa odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie. Mimo to ludzie ci nie zamierzali uciekać, bo sami nie wyrządzili nic złego, więc pozostali w Polsce, ich nowej ojczyźnie.

Pytlakowski bardzo szczegółowo opisuje doznane krzywdy. Zadaje mnóstwo niewygodnych pytań. Opisy są też momentami niewiarygodne, ukazują bowiem  straszliwy dramat ówczesnych ludzi. Oczywiście autor skupia się na społeczności niemieckiej. Prawda jest jednak taka, że był to okres w którym cierpieli wszyscy. Deportacje i przesiedlenia były na porządku dziennym, czy to  na wschodzie, zachodzie, północy czy południu. Polska Ludowa deportowała niewygodnych sobie obywateli, ale Polacy z byłych terenów Drugiej Rzeczypospolitej też byli deportowani. Oczywiście nic nie sprawiedliwa zbrodni na niewinnych, ale na wszystko należy patrzeć przez pryzmat czasów.
Ich matki, nasi ojcowie to książka, która ukazuje mało znany współczesnym temat. Warto się z nim zapoznać, aby mieć w świadomości całkowitą tragedię drugiej wojny światowej i jej następstw. Cierpienie ludzi nie zakończyło się wraz z 7 maja 1945 roku. Ludzie cierpieli dużo dłużej. Konsekwencje wojny odczuwały kolejne pokolenia. Czy to Polacy, Niemcy czy inne mniejszości narodowe. Warto dobrze poznać te konsekwencje, aby więcej się nie powtórzyły.

Ich matki, nasi ojcowie
Autor: Piotr Pytlakowski
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 15 września 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.