Książkirecenzja książka

Anja Røyne. Z czego zrobiony jest świat – recenzja

Każdy czytelnik, którego choć odrobinę ciekawi otaczająca nas rzeczywistość, powinien sięgnąć po książkę Z czego zrobiony jest świat. W publikacji Wydawnictwa Muza Anja Røyne zabiera nas w fascynującą wycieczkę do świata pierwiastków. I choć niejeden humanista w tym momencie może stwierdzić, że jest to książka nie dla niego, to zapewniam, że warto jej dać szansę.

Anja Røyne rozpoczyna swoją niezwykłą opowieść od opisania siedmiu dni obrazujących początek świata. Forma narracji jest inspirowana biblijną przypowieścią, jednak sama historia znacząco się od niej różni. Nie mamy w niej stwórcy, tylko wielki wybuch, a jakiekolwiek organizmy żywe na Ziemi pojawiają się dopiero ostatniego dnia. Poprzednie doby wypełnione są skomplikowanymi procesami o ogromnym rozmachu, które autorce udało się opisać w sposób prosty i zrozumiały. W wyniku wielkich przemian we Wszechświecie umierają i rodzą się gwiazdy oraz tworzą się planety i ich skupiska, w tym nasz rodzimy Układ Słoneczny.
Skoro wiemy już jak powstała Ziemia, warto przyjrzeć się bliżej jej składowym. Z książki Z czego zrobiony jest świat dowiemy się mnóstwa ciekawych faktów na temat najważniejszych pierwiastków występujących na naszej planecie. W czasie lektury poznamy interesujących faktów na temat krzemu, żelaza, potasu i wielu, wielu innych. Na stronach swojej książki Anja Røyne stawia bardzo mocny nacisk na to, jaki wpływ na otaczającą nas rzeczywistość wywiera człowiek. Autorka wielokrotnie zwraca uwagę czytelnika na zmiany, które zachodzą w środowisku w skutek pozyskiwania potrzebnych nam kruszców, takich jak np. złoto. Od pierwszych stron czytelnik może przekonać się, jak ważna jest dla niej kwestia ekologii.

W swojej książce autorka porusza też temat energii. Omawia dostępne jej źródła, zarówno odnawialne i nieodnawialne. Jej rozważania doskonale wpisują się w aktualną obecnie dyskusję na temat ograniczania zużycia surowców Ziemi. Czy ludzkość może obejść się bez ropy, węgla i gazu? Jak je zastąpić i dlaczego to takie ważne? Rozdział ten jest wstępem do ostatniej części książki Z czego zrobiony jest świat, w której Anja Røyne zastanawia się nad przyszłością naszej planety i jej mieszkańców.

Z czego zrobiony jest świat to książka, którą mogę polecić zarówno miłośnikom literatury naukowej, jak i kompletnym laikom w dziedzinie chemii czy fizyki. Jest ona napisana językiem prostym i zrozumiałym. Autorka otwiera przed czytelnikami drzwi do fascynującego świata pierwiastków, urozmaicając swoją opowieść licznymi ciekawostkami i anegdotami. Mimo naukowej tematyki książka Wydawnictwa Muza to lekka i przyjemna, a przy tym bardzo ciekawa lektura, którą gorąco polecam.

Z czego zrobiony jest świat
Autor: Anja Røyne
Tłumaczenie: Małgorzata Rost
Gatunek: Literatura faktu
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 20 maja 2020

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU MUZA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.