hotKsiążkirecenzja książka

Adam Flamma. Wiedźmin. Historia fenomenu – recenzja

Geralt z Rivii to postać, która postawiła świat polskiej literatury fantastycznej na głowie. Nie sądzę, by istniał ktokolwiek, kto w grudniu 1986 roku, gdy w magazynie Fantastyka ukazało się nadesłane na konkurs przez Andrzeja Sapkowskiego opowiadanie Wiedźmin, podejrzewał, że ten moment stanie się początkiem światowego ewenementu. A jednak. Białowłosy mutant zdobył serca milionów fanów. Wiedźmin. Historia fenomenu autorstwa Adama Flammy to istne kompendium wiedzy dla tych, którzy (tak jak ja) uwielbiają postać Białego Wilka.

Wiedźmak jaki jest każdy widzi

Mutant, nieludź, odmieniec – ludzie w świecie stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego nazywają wiedźminów na wiele sposobów. Zwykle przy tym plują, wygrażają pięścią lub zatrzaskują okiennice. Profesja, którą para się Geralt z Rivii nie należy do łatwych. Nie dość, że żeby zarobić na chleb musi walczyć z przeróżnymi poczwarami czyhającymi na szlaku, to jeszcze ludzie ubzdurali sobie, że wiedźmini przynoszą pecha, są źródłem kłopotów i samych nieszczęść. Nie można się więc dziwić, że główny bohater powieści Sapkowskiego to typ aspołeczny, nieufny i małomówny. Kiedy się odezwie, z bezbłędną precyzją w ironiczny i cyniczny sposób komentuje paradoksy dziwnego świata, w jakim przyszło mu żyć. Czy ktoś mógłby polubić takiego typa? Okazuje się, że miliny osób!
Polski bohater narodowy

O tym, że Geralt z Rivii stał się postacią kultową w skali świata, przekonywać nie trzeba chyba żadnego czytelnika. Wiedzą też o tym dobrze fani gier komputerowych, a i widzowie zaczynają dostrzegać fenomen mutanta walczącego z bestiami. Stworzona przez polskiego pisarza postać podbiła serca czytelników na całym świecie (mimo że początki wcale nie były takie łatwe). W książce Wiedźmin. Historia fenomenu Adam Flamma stara się odkryć, co sprawiło, że postać pogromcy potworów budzi tak wielkie zainteresowanie. Na pytanie o źródło sukcesu Sagi o Wiedźminie Sapkowski bez cienia skromności odpowiada: „Podejrzewam, że głównie zawinił tu talent autora”. I rzeczywiście, styl „polskiego Tolkiena” jest tym, co czytelnicy kochają. Czerpanie z różnych tekstów kultury, zabawy z dobrze znanymi motywami z baśni i legend, łączenie patosu i heroizmu z prozą życia oraz rozbrajającym, bardzo charakterystycznym humorem – wszystko to sprawia, że powieści Sapkowskiego czyta się znakomicie.

Pięćdziesiąt twarzy Geralta

Literacka wersja przygód Białego Wilka zdobyła rzeszę fanów, serial oraz film nakręcone na jej podstawie sprawiły, że o białowłosym mutancie usłyszało znacznie mnóstwo osób, ale to sukces gry komputerowej stał się istnym katalizatorem jego popularności. W książce Adama Flammy znajdziemy bardzo dokładny opis powstawania zarówno cyklu książek, ich adaptacji na małym i dużym ekranie, a także mnóstwo detali i ciekawostek na temat gry, która stała się najlepszym polskim produktem eksportowym wszech czasów. Wiedźmin. Historia fenomenu zawiera też wywiady ze współtwórcami adaptacji przygód Geralta. Autor opisuje także przykłady często zaskakujących projektów, które zostały zainspirowane literaturą Sapkowskiego, takie jak musical, parodie, fanowskie wersje przygód wiedźmina i wiele, wiele innych. Wreszcie Adam Flama omawia Netflixowski serial, który sprawił, że choć wydawało się to niemożliwe, Wiedźmin stał się jeszcze bardziej popularny, deklasując takie potęgi, jak Gra o tron.

Kopalnia informacji

Opublikowana przez Wydawnictwo Dolnośląskie książka zawiera mnóstwo informacji i ciekawostek, które zaskoczą nawet największego fana Wiedźmina. Co w biurze CD Projekt RED robiła premier Ewa Kopacz? Dlaczego batystowa bielizna Renfri wzbudziła kontrowersje wśród czytelników książek? I w jaką (przyznam, że dość niezwykłą) rolę odegrał w produkcji gry Borys Szyc? Tego wszystkiego musicie dowiedzieć się sami, sięgając po fascynującą książkę Wiedźmin. Historia fenomenu. Czytelnicy, którzy oczekują jednak lekkiej lektury, mogą jednak być zaskoczeni. Bogato ilustrowana publikacja to ponad kilogramowy (1080 gram!) kawałek fantastycznej literatury (dosłownie i w przenośni), który mogę polecić absolutnie każdemu, komu bliski jest cykl książek o przygodach Geralta z Rivii.

Wiedźmin. Historia fenomenu
Autor: Adam Flamma
Gatunek: Literatura popularnonaukowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: 3 czerwca 2020

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Dolnośląskiemu

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.