Książkirecenzja książka

Katarzyna Jurkowska, Katarzyna Kościelak Kobiety przełomu – recenzja

Z czym kojarzą się Wam lata 90.? W moich wspomnieniach królują radiowe składanki nagrywane na kasety magnetofonowe, niedzielne przedpołudnia spędzane w rytmie disco polo i szalenie kolorowe stylizacje, których widok na zdjęciach wywołuje dziś salwy śmiechu. Jako dziecko nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wyjątkowym czasem dla Polski były te lata. Niewątpliwie były tego jednak świadome bohaterki książki Kobiety przełomu opublikowanej przez wydawnictwo Znak Horyzont. Autorki opracowania, Katarzyna Jurkowska i Katarzyna Kościelak, przybliżają czytelnikom postaci kobiet, które w ostatniej dekadzie XX wieku rozpoczęły drogę do sukcesu.

Książka Kobiety przełomu zawiera dwanaście biografii niezwykłych osób. Historia każdej z nich przyporządkowana jest to jednego roku z okresu 1989-2000. Biografie poprzedzone są krótką notą, przybliżającą czytelnikowi tło historyczne i społeczne w danym okresie. Bohaterki publikacji to osoby, które do dziś znają i podziwiają miliony Polaków. Są wśród nich m.in. wspaniałe aktorki: Jolanta Fraszyńska, Katarzyna Figura oraz Dorota Segda, piosenkarki: Katarzyna Groniec i Shazza, a także kobiety, które zasłynęły w innych dziedzinach życia.
Opracowanie Kobiety przełomu otwiera biografia polskiej Miss World, Anety Kręglickiej. Muszę przyznać, że jej historia doskonale oddaje jak szalonym oraz nieprzewidywalnym czasem był okres transformacji. Był on też niezwykle kolorowy i muszę przyznać, że zarówno oldskulowe fryzury, jak i kiczowate stylizacje miały swój urok. Właśnie w tym czasie pojawiło się mnóstwo nowych możliwości rozwoju. Bohaterki opracowania polskich dziennikarek nie wahały się z tych okazji skorzystać.

Na stronach książki opublikowanej przez wydawnictwo Znak Horyzont znajdziemy też biografię niestrudzonej bojowniczki na froncie pomocy humanitarnej, Janiny Ochojskiej, oraz walczącej dosłownie doskonałej pięściarki, Ilony Guzowskiej. Fani telenoweli z chęcią na pewno poznają z kolei historię królowej polskich seriali, Ilony Łepkowskiej. Te i inne biografie, mimo że wiele różni, łączy jedno – fakt, że ich bohaterki nie bały się zaryzykować i wyjść ze swojej strefy komfortu.

Książka Kobiety przełomu to ciekawa lektura zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Ci pierwsi powrócą dzięki niej do wspomnień z młodzieńczych lat. Dla kolejnego pokolenia będzie to niebanalna lekcja historii. Publikacja pełna jest pięknych zdjęć, które doskonale oddają ducha minionej epoki. Dzięki nim czytelnicy mogą wybrać się w sentymentalną podróż w doskonałym towarzystwie silnych, pięknych i inspirujących kobiet.

Kobiety przełomu
Autor: Katarzyna Kościelak, Katarzyna Jurkowska
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data wydania: 9 marca 2020

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.