Książkirecenzja książka

Krystyna Chodorowska Triskel. Gwardia – recenzja

Krystyna Chodorowska może być znana fanom fantastyki z opowiadań, publikowanych m.in. w miesięczniku Nowa Fantastyka. Tym razem pisarka postanowiła spróbować swoich sił w dłuższej formie literackiej. Jej debiutancka powieść Triskel. Gwardia, opublikowana przez Wydawnictwo Uroboros, to książka z gatunku, w którym Chodorowska czuje się najmocniej. Osadzona w alternatywnej rzeczywistości powieść łączy magię, supermoce oraz najnowocześniejszą technikę, przez co spodoba się zwłaszcza tym czytelnikom, którzy lubują się w urban fantasy.

Główną bohaterką powieści jest Sinead Clarke – studentka pochodząca z Sidhedanii, która prowadzi podwójne życie. Naukę na Uniwersytecie Tesli w Scyld City łączy z rolą bohaterki o kryptonimie Mayday. Razem z dwójką swoich towarzyszy, Kretem i Burzą, tworzą Gwardię – organizację stojącą na straży miasta Scyld City. Różne charaktery członków grupy powodują, że wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu skutecznie mogą oni walczyć z przestępczością w mieście. Życie głównej bohaterki powieści nie należy do monotonnych. Nie tylko walczy z bezprawiem, studiuje, ale też w wolnych chwilach aktywnie działa na rzecz mieszkańców swojej ojczyzny. Sidhedania kojarzona jest głównie z terroryzmem, jednak Mayday wierzy, że może się to zmienić.
Nietuzinkowe życie Mayday zmienia się jeszcze bardziej po tajemniczym napadzie na Muzeum Historii Naturalnej. To przestępstwo różni się od poprzednich. Włamywacze użyli broni, która zdaje się wymykać prawom fizyki. Gwardia ma tym razem przed sobą niezwykle trudne zadanie, gdyż siły, z jakimi muszą zmierzyć się bohaterowie, pochodzą z innego wymiaru. Ktokolwiek stoi za tym przestępstwem, nie zamierza poprzestać na włamaniu się do Muzeum Historii Naturalnej. Dodatkowo sytuacja Mayday komplikuje się, gdy do Scyld City przybywa jej dawny przyjaciel, Duncan. Czy pojawienie się w okolicy bojownika o niepodległość Sidhedanii, w momencie gdy dochodzi do niezwykłego napadu, to tylko zbieg okoliczności? Zagadek do rozwiązania przybywa, a każda pociąga za sobą kolejne pytania odnośnie niezwykłego świata, w którym żyją bohaterowie książki Chodorowskiej.

Triskel.Gwiardia niewątpliwie spodoba się miłośnikom fantastyki. Jest to książka adresowana przede wszystkim do młodszych czytelników, co najmocniej odbija się w dialogach. Akcja powieści przyspiesza z każdą kolejną stroną, więc czyta się ją całkiem dobrze. Powieść Krystyny Chodorowskiej to przede wszystkim kawał dobrej rozrywki. Autorka sięgnęła po wszystko to, co miłośnicy alternatywnych rzeczywistości kochają najbardziej i stworzyła historię, która pozwala oderwać się od codzienności. Niedomknięte wątki, których w książce nie brakuje sprawiają, że czytelnicy niewątpliwie z niecierpliwością będą wypatrywać dalszych części przygód Mayday i jej kompanów.

Triskel. Gwardia
Autor: Krystyna Chodorowska
Gatunek: fantastyka, urban fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 20 czerwca 2018

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.