Ojciec Chrzestny. Trylogia – recenzja

Ojciec Chrzestny Francisa Forda Coppoli to jeden z najsłynniejszych filmów w historii kina. Pierwowzorem tego gangsterskiego klasyka powieść Mario Puzo o tym samym tytle. W tym roku przypada pięćdziesięciolecie wydania tej niesamowitej historii. Z tej okazji wydawnictwo Albatros przygotowało dla swoich czytelników niesamowitą gratkę. Jednotomowe wydanie Trylogii, w skład której wchodzą Ojciec Chrzestny, Sycylijczyk i Omerta. Na przystawkę dostajemy zaś krótkie, aczkolwiek bardzo interesujące wprowadzenie autorstwa samego Coppoli.

Ojciec Chrzestny opowiada historię Vita Corleone, przywódcy nowojorskiej mafii. Rządy sprawuje żelazną ręką, wzbudzając postrach wśród wrogów, a respekt wśród przyjaciół. Czasy się jednak zmieniają. Handel narkotykami robi się coraz bardziej dochodowy. Corleone jednak nie chce wchodzić w ten biznes. W efekcie popada w ostry konflikt z Cosa Nostrą. Rozpoczyna się otwarta wojna, o zwycięstwie której może zdecydować najmłodszy syn Vito, Michael. Czy jednak będzie chciał brać udział w brudnych rodzinnych interesach?
Sycylijczyk kontynuuje losy Michaela Corleone, choć główną postacią tej historii jest tytułowy Sycylijczyk, Salvatore Guiliano. Michael po wydarzeniach z Ojca Chrzestnego musi opuścić Amerykę. Zaszywa się na Sycylii, gdzie poznaje świat wyspiarskiej prowincji, świat przemocy, w którym każda zniewaga musi być zmyta krwią. Gdy nadchodzi moment powrotu, ojciec zleca mu przywiezienie sycylijskiego banity do Ameryki. Najpierw jednak trzeba go wywabić z ukrycia. Sprawa nie będzie łatwa, szczególnie że wiele rodzin mafijnych próbuje go do dłuższego czasu zgładzić.

Ostatnią opowieścią jest Omerta. Historia nie jest już związana z rodziną Corleone, choć zasady mafijne nadal obowiązują, choć mają one jednego bardzo poważanego konkurenta – pieniądze. Fabułą rozgrywa się wokół zabójstwa na mafiozie Raymonde Aprilem, który przed kilkoma laty odszedł z gangsterskiego świata. W efekcie dostajemy intrygującą historię mafijną, z sycylijską zemstą w tle.

Cała trylogia, a w szczególności Ojciec Chrzestny, to mimo swojej brutalnej otoczki opowieść o honorze i oddaniu. Pozwala spojrzeć na postacie, które z moralnego punktu widzenia są nie do zaakceptowania, w inny, przewrotny sposób, sprawiający że zaczynamy darzyć ich sympatią. Bohaterowie to właśnie główna siła powieści Puzo. To oni nakręcają te historie, tworzą je i pozwalają się identyfikować z konkretnymi wydarzeniami. W dwóch pierwszych powieściach to właśnie Michael Corleone wychodzi na pierwszy plan. To on w wielkim stylu kończy część pierwszą i  oprowadza nas po Sycylii w Sycylijczyku, nawet jeśli głównym bohaterem tej brutalnej historii jest kto inny. Corleone ukazuje nam kraj swoich przodków, odkrywając przed czytelnikami krwawą i przerażająca historię miejsca narodzin mafii.

Cała trylogia ukazuje zaś pewien obraz mafii, a dokładniej zmian jakie zachodziły w jej strukturach na przestrzeni lat. Choć Sycylijczyk jest kontynuacją przygód Michaela Corleone, to także ukazuje obraz nadrodzin sycylijskiej mafii i jej początków. To właśnie tu narodziła się omerta, czyli zmowa milczenia, która jednoznacznie charakteryzuje jej obraz. W Ojcu Chrzestnym można już zauważyć pewne zmiany, chociaż ślepa lojalność i omerta nadal stoją na pierwszym miejscu, powoli ważniejsze staja się pieniądze. W trzecim tomie to właśnie one stają się mocnym przecinkiem dla mafijnej lojalności, która była niemal świętością dla jej członków.

Ojciec Chrzestny to globalny fenomen. Epicka opowieść o zbrodni i zdradzie. Klasyk, który na karku ma prawie pięćdziesiąt lat, a nadal potrafi w czytelniku wzbudzić mnóstwo emocji. Cała trylogia jest zaś portretem podziemnego świata mafii, dla którego żądza władzy i pieniądza nakreślona jest honorem i oddaniem dla rodziny. Jest to obraz brutalnej subkultury, która na dobre wyryła się w świadomości czytelników na całym świecie.

Ojciec Chrzestny. Trylogia
Autor: Mario Puzo
Skład trylogii: Ojciec Chrzestny, Sycylijczyk, Omerta
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: sensacja, kryminał
Data wydania: 13 listopada 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.