Książkirecenzja książka

Idą Święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, a na pewno najpiękniejsze. Najważniejsze w tym wszystkim są narodziny Boga w osobie Jezusa. Jednak oprócz istoty tych świąt, ogromne znaczenie ma również klimat i cała ich otoczka. Wigilia, wspólne przygotowanie potraw, spotkania z bliskimi, prezenty, choinka i kolędy. Wszystko to sprawia, że na czas ten, szczególnie jako dzieci, czekamy i mocno go przeżywamy.

Jednak nie w każdym kraju tradycje świąt Bożego Narodzenia są takie same. Co kraj to obyczaj, jak mówi znane przysłowie. Za sprawą wydawnictwa Nasza Księgarnia możemy teraz zapoznać się tradycjami świątecznymi na świecie. Niesamowita książka Idą Święta autorstwa Moniki Ułnik-Strugały, to intrygująca propozycja dla dzieci i dorosłych, która pozwoli najmłodszym odkryć jak ich rówieśnicy na świecie spędzają ten magiczny czas.

Na wstępie dowiemy się dlaczego święta wypadają 25 grudnia i czy Chrystus naprawdę narodził się w grudniu oraz czym jest adwent i co związane jest z tym okresem. Nie zabraknie tu informacji na temat pochodzenia prawdziwego świętego Mikołaja oraz jakie przeobrażenia przechodził na przestrzeni lat. Odwiedzimy również współczesnego Mikołaja w Laponii, który na dobre zadomowił się nie tylko we współczesnej popkulturze, ale i tradycji.

Dowiemy się również wiele ciekawych informacji na temat wigilijnych potraw. Tradycyjna polska kolacja składa się z dwunastu dań. Dostajemy krótką informację na temat zwyczaju podawania tylu potraw. Nie zabrakło tu informacji również o tym, co spożywa się w innych krajach. I tak dostajemy szwedzką zapiekankę ziemniaczaną Pokusa Janssona, grecką Kutię, norweską rybę zwaną Lutefisk czy francuskie ciasto w kształcie pnia drzewa zwane Buche de Noel.

To tylko zarys ciekawostek, o których możemy dowiedzieć się z tej niesamowitej książki, będącej swojego rodzaju przewodnikiem po najpiękniejszym chrześcijańskim święcie jakim jest Boże Narodzenie. Pozwoli ona spędzać wspólne rodzinne wieczory, poznając tradycje i zwyczaje tego święta na świecie. Wspólna lektura to sama przyjemność.

Idą Święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie
Autorka: Monika Ułnik-Strugała
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Gatunek: literatura dziecięca
Data wydania: 13 listopada 2019

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.