HistoriaKsiążkirecenzja książka

Brian Catlos. Królestwa Wiary – recenzja

Brian Catlos to znany historyk i mediewista zafascynowany historią półwyspu iberyjskiego. Jako profesor religioznawstwa interesuje się głównie stosunkami chrześcijański-muzułmańsko-żydowskimi. Jest autorem wielu publikacji, w tym niniejszej książki, Królestwa Wiary, ukazującej właśnie te stosunki na przestrzeni prawie tysiąca lat, panujące w muzułmańskiej Hiszpanii. Monografia ta ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Królestwa Wiary to wyczerpująca historia islamskiej Hiszpanii, obejmująca tysiąclecie pomiędzy powstaniem Islamu w siódmym wieku, a ostatecznym wydaleniem muzułmanów z półwyspu w siedemnastym wieku. Catlos opisuje ten okres od podstaw, zrywając z wieloma mitami, które na przestrzeni lat ukształtowały się w zbiorowej świadomościowi.

Autor potwierdza kulturalną świetność Al-Andalus, ale zrywa z ogólnym przeświadczeniem jakoby to miejsce było rajem na ziemi i przestrzenią dla oświeconej tolerancji. Nie było to też miejsce zderzenia cywilizacji jak często się to przedstawia. Autor mając do dyspozycji wiele pierwotnych źródeł kreśli o wiele bardziej złożony obraz tamtego miejsca i czasów.
Catlos ukazuje bowiem jak chrześcijanie, muzułmanie i żydzi wspólnie budowali wyrafinowaną cywilizację, która miała ogromny wpływ na późniejszą cywilizację zachodnią. Nawet toczące się nieustannie wojny nie przekreśliły tego, co wspólnie wypracowali. Wojny zaś toczyły się przez prawie cały czas. Religia często była językiem konfliktu, ale rzadko jego przyczyną, jak twierdzi sam autor, sugerując, że właśnie z tego powinniśmy współcześnie wyciągać lekcję.

Królestwa wiary to obraz bardzo ważnego okresu dziejów Europu, który dla szerszego grona społeczeństwa znany może być głównie z poematu Pieśń o Rolandzie, w którym ścierają się dwie cywilizacje. Jak łatwo się domyślać, okres ten był o wiele bardziej złożony. Catlos swoją monografią rzuca dużo światła na ten czas i pozwala nam zrozumieć jego zawiłości, intrygi, pasje i osiągnięcia, nie unikając ukazania konfliktów i wojen.

Królestwa Wiary
Autor: Brian Catlos
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 12 listopada 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.