Książkirecenzja książka

Pucio umie opowiadać. Marta Galewska-Kustra – recenzja

O Puciu słyszał chyba każdy rodzic. Już poprzednie książki z serii pozwalały wysnuć wniosek, że bohater Marty Galewskiej-Kustra, wzrasta razem z jego czytelnikami. Po Pucio mówi pierwsze słowa oraz Pucio uczy się mówić przyszedł czas na kolejny krok rozwojowy – Pucio umie opowiadać. Tym razem dzieci nie będą uczyć się powtarzać, a samemu tworzyć wypowiedzi. Wchodzimy wraz z nimi w świat kreatywności i zabawy słownej, miejsce pełne wyobraźni i układania faktów.
Punktem wyjścia prezentowanej książki jest ciąża mamy, sytuacja tyleż oczywista, co realna. Większość rodziców i ich pociech czeka ten trudny moment, a wiążące się z tym wątpliwości, problemy i nerwy próbuje uporządkować właśnie najnowsza pozycja o Puciu. Autorka świadoma licznych wątpliwości jakie czają się w głowach dzieci, rezygnuje z radzenia i opowiadania, na rzecz zadawania pytań. O której godzinie się urodziłam lub urodziłem, co mama jadła, gdy byłem w brzuszku, jak duży byłem lub byłam po narodzeniu? Te i wiele innych pytań, rozszerzających horyzonty dziecka, ułożone zostały tak, aby stworzyć możliwość zrozumienia tego, z czym przyjdzie się niedługo zmierzyć. Co bardzo istotne, książka została napisana tak, że w tworzenie historii angażuje nie tylko dziecko, ale też opiekuna. To on powinien, na podstawie obserwacji, umieć dodawać kolejne pytania, rozszerzać treść, do specyfiki życia rodzinnego. Książka Marty Galewskiej-Kustra daje właśnie takie pole do indywidualnych interpretacji, nie narzuca jednego modelu rodziny, a wręcz przeciwnie, otwiera się na szerokie horyzonty.

Pucio umie opowiadać to książka angażująca, motywująca do działania, poprawna chronologicznie i urzekająca graficznie. Bardzo trwała, dzięki zastosowaniu dużego formatu i sztywnego materiału. To przede wszystkim historia pozwalająca uczyć się budowy zdań, w tym też tych złożonych. To taka przyjemna szkoła, wymagająca samodzielnego myślenia, podejmowania aktywności i układania porozrzucanych faktów. Jedna z tych niewielkich lektur dla dzieci, dzięki którym z morza chaosu i niezrozumienia, mogą powstać rzeczy ważne i cenne, tak dla rodzica, jak i jego dziecka.

Tytuł: Pucio umie opowiadać
Twórca: Marta Galewska-Kustra
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Gatunek: literatura dla dzieci
Data wydania: 4 września 2019

 

 

 

 

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 

Paweł Biegajski

Nałogowy kinomaniak i książkocholik. Plotka głosi, że przeczytał „Rozmowę w Katedrze" i „Braci Karamazow" w przedszkolu i to w oryginale. Nieuleczalny miłośnik poetyki kina Lava Diaza, społecznych obrazów Yasujiro Ozu i dyskretnego uroku Bunuela. Twórca bloga Melancholia Codzienności.