Książkirecenzja książka

Jim Shepard. Księga Arona – recenzja

Jim Shepard to uznany autor powieści i opowiadań, którego teksty publikowane były The New Yorker i Yhe Paris Review. Jego najnowsza powieść Księga Arona jest owocem wieloletnich badań autora. Prawa do publikacji sprzedano do kilkunastu krajów, w tym do Polski, gdzie ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Głównym bohaterem i narratorem historii jest młody chłopak Aron. Przeprowadza się wraz z rodziną z małej wioski do Warszawy. Ich życie wywraca do góry nogami Niemiecki atak na Polskę i okupacja miasta. Warszawa nękana deprawacją, chorobami, łapankami i śmiercią zmusza młodych ludzi do przystosowania się do nowej brutalnej rzeczywistości.
On i garstka chłopców i dziewcząt ryzykują życie, przemykając po getcie, aby przemycać i handlować kontrabandą przez mury kwarantanny w nadziei na utrzymanie ojców, matek, braci i sióstr przy życiu, ściganych przez szantażystów i Żydów, granatową policję i gestapo. Gdy traci bliskich, trafia pod opiekę Janusza Korczaka, który na nowo obudzi w nim człowieczeństwo. Choć w ich świadomości to człowieczeństwo pozostaje nakreślone ich tragicznym przeznaczeniem.

Shepard ukazuje dziecięce spojrzenie na jedną z najciemniejszych kart w dziejach świata. Zaskakujące jednak, jak autorowi udało się miejscami zachować komizm w tej dramatycznej opowieści, ale komizm który nie infantylizuje tematu, jedynie łagodzi opowieść przepełnioną emocjami i bólem. Jest mnóstwo książek i filmów mierzących się z dramatem II wojny światowej, ale Księga Arona szczególnie zapada w wyobraźni.

Księga Arona
Autor: Jim Shepard
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: literatura współczesna
Data wydania: 18 września 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.