Grand Prix Tofifest 2019 dla Let There Be Light

W sobotni wieczór rozdano najważniejsze nagrody tegorocznej, 17 edycji Tofifest. Jury konkursu On Air w składzie Joanna Kos-Krauze, Olga Chajdas, Jakub Gierszał, Marija Kavtaradzė, Łukasz Simlat i Łukasz Orbitowski za najlepszy uznało czesko-słowacki film Marko Škopa pod tytułem Let There Be Light. To poruszający ważny temat dramat, w którym oprócz kwestii przemocy nieletnich, wyraziście odmalowano portret rodziny XXI wieku, z wszystkimi jej problemami, bolączkami i małymi radościami.

Złoty Anioł za reżyserię trafił w ręce Mounii Meddour za doskonały film Papicha, będący zapisem historii studentki, która wbrew społecznej opresji organizuje ukryty pokaz mody. Film całkowicie zasłużenie jest algierskim kandydatem do Oscara.

W konkursie Shortcut przyznano dwie nagrody. Za najlepszy uznano film Watermelon Juice w reżyserii Irene Moray, zaś specjalne wyróżnienie powędrowało do Davida Fine’a i Alison Snowden za Animal Behaviour (tegoroczna nominacja do Oscara).

Oprócz nagród dla filmów przyznano też Złote Anioły za niepokorność twórczą. W tym roku doceniono Agnieszkę Holland, Pawła Pawlikowskiego i Dawida Ogrodnika. Nagrodę za całokształt twórczości odebrał Krzysztofowi Globiszowi.

Listę wszystkich wyróżnionych znajdziecie poniżej.

Konkurs On Air – Złoty Anioł – Let There Be Light

Konkurs On Air – Najlepszy Reżyser – Papicha

Konkurs On Air – Nagroda Jury Młodzieżowego – My Thoughts Are Silent

Konkurs On Air – Nagroda Jury Studenckiego – Papicha

Konkurs Shortcut – Watermelon Juice

Konkurs From Poland – Boże Ciało