Książkirecenzja książka

Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi – recenzja

Roger Moorhouse to brytyjski historyk, pisarz i publicysta specjalizujący się we współczesnej historii Europy Środkowej. Jest autorem dobrze przyjętych publikacji Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina oraz Polowanie na Hitlera. Historia zamachów na wodza Trzeciej Rzeszy. Jego najnowsza książka Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi ukazuje tragiczne położenie Polaków w czasie Kampanii Wrześniowej. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont w ramach Czarnej Serii

Jest rok 1939, a Polska istnieje na mapie Europy zaledwie od dwudziestu lat. Przyszłość jest jednak niepewna. Sąsiednie mocarstwa rosną w siłę. Ich wrogie nastawienie też nie wróży nic dobrego. Polacy jednak nie mają zamiaru zginać karku. Młoda, ale bitna armia i zapewnienia sojuszników dają pewności siebie. Nadchodzi sądny dzień. 1 września 1939 roku armia niemiecka napada na Polskę. Sojusznicy nie robią nic. Bronimy się dzielnie. 17 września zostajemy zaatakowani od wschodu przez sowietów. Walczymy na dwa fronty, ale miażdżąca przewaga wroga jest nie do pokonania. Przegrywamy, ale to nie koniec.
Każdy Polak powinien dokładnie znać te wydarzenia. Czy jednak są one dobrze znane w całej Europie? Czy do tej pory nie było tak, że wojna dla Zachodu zaczynała się od ataku na Francję, a dla Wschodu od ataku Hitlera na ZSRS? Dziwna narracja, która długo utrzymywała się na samej górze historii powoli ulega zmianie. Mimo to w zachodniej literaturze Kapania Wrześniowa nadal pozostaje mało znana i nierozumiana.

Cieszyć więc może fakt, że do szerszego grona czytelników trafia wreszcie publikacja brytyjskiego historyka szczegółowo opisująca te wydarzenia z polskiego punktu widzenia i opierająca się głównie na polskich źródłach historycznych. Książka nie tylko ukazuje działania wojenne, ale skupia się również na zbrodniach Wehrmachtu. Pokazuje nastroje w śród ludności cywilnej, ale i działania polityków i dowódców. Autor ukazuje nieznane szerszemu gronu odbiorców fakty, ale zrywa również z wieloma mitami, które narosły wokół Kampanii Wrześniowej, jak choćby o polskich szarżach z szablami na czołgi.

Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi to publikacja którą pochłania się jednym tchem. Oddaje ona głos przeszłości i demaskuje totalitarną propagandę kłamstwa. Miejmy nadzieję, że każda tego typu pozycja odda głos niemym ofiarom tamtych wydarzeń i nie pozwoli zapomnieć, kto tak naprawdę pierwszy postawił się tyrani w 1939 roku.

Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi
Autor: Roger Moorhouse
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Seria: Czarna Seria
Gatunek: historia, literatura faktu
Data wydani: 5 sierpnia 2019

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.