Książkirecenzja książka

Jacek Komuda. Westerplatte – recenzja

Trzy lata temu na półki księgarń trafiła pierwsza książka Jacka Komudy traktująca o dwudziestowiecznej historii Polski, a dokładnie o początkach drugiej wojny światowej. Hubal, bo taki tytuł nosiła, skupiał się wokół osoby majora Henryka Dobrzańskiego i jego oddziału, który po klęsce kampanii wrześniowej nie złożył broni i stawiał czynny opór niemieckiemu najeźdźcy, aż do momentu tragicznej śmierci.

Teraz, w osiemdziesiątą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, Jacek Komuda oddaje w ręce czytelników kolejny tom tego cyklu. Mowa oczywiście o Westerplatte, książce – jak sam tytuł wskazuje – opowiadającej o miejscu pierwszej bitwy wojny, a zarazem o symbolu polskiej odwagi i bohaterstwa. To bitwa, która na zawsze przeszła do historii i stała się legendą kampanii wrześniowej.

Westerplatte miało się bronić dwanaście godzin. Wytrzymało siedem dni. Już sam ten fakt jest gotowym przepisem na pełną akcji i napięcia powieść historyczną. Jeżeli jednak dołożymy do tego warsztat Jacka Komudy możemy mieć pewność, że w efekcie otrzymamy prozę, która nie tylko ukaże dramatyczne wydarzenia z naszej najnowszej historii. Westerplatte jest bowiem opowieścią-symbolem. Symbolem odwagi, bohaterstwa, honoru i nadziei. Oczywiście jest tu ukazany również strach, brak wiary i tchórzostwo. Wszystko, co na wojnie towarzyszy żołnierzom, bo Westerplatte jest również uniwersalną opowieścią o tragedii wojny.
Dramat wojny ukazany jest tu z bardzo szczegółowym odwzorowaniem, podobnie jak to było w przypadku Hubala. Autor serwuje czytelnikom wiele informacji. Jedne sprawdzone i potwierdzone, inne otrzymane z niepotwierdzonych relacji, a w jednym przypadku także bardzo kontrowersyjne. Z całości wyłania się dramat ludzi, którzy stanęli oko w oko ze śmiercią i jej nie ulegli. Dramatyzm balansuje z prosty język autora, który nie komplikuje fabuły na siłę, a szczegółowymi opisami wydarzeń Komuda udowadnia, że research, który musiał przeprowadzić był bardzo szczegółowy. Najważniejsze jest jednak to, że powieść mimo ukazywania wielkich ludzi, bohaterów, pozbawiona jest zbędnego patosu. Nie znajdziemy tu wielkich i wzniosłych przemów przed bitwą. Autor skupia się na sprawach przyziemnych. Na brutalności, bólu, tragedii, niepewności, wahaniu. Na tym, co towarzyszyło żołnierzom przed bitwą i w jej trakcie.

Westerplatte to opowieść o pierwszej bitwie kampanii wrześniowej, która przeszła do historii polskiej odwagi i bohaterstwa, a później stała się wręcz legendą, owianą wieloma tajemnicami. Tajemnicami, które przed nami odkrywa Jacek Komuda, ukazując zaciętą walkę na śmierć i życie.

Westerplatte
Autor: Jacek Komuda
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Gatunek: powieść historyczna
Data wydania: 4 września 2019

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.