Książkirecenzja książka

Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu- recenzja

Leonard Mlodinow to postać nietuzinkowa. Z wykształcenia jest on fizykiem teoretycznym, jednak poza pracą naukową zajmował się też współtworzeniem scenariuszy takich hitów jak Star Trek czy McGyver i tworzeniem gier komputerowych. Jako pisarz specjalizuje się w dziedzinie literatury popularnonaukowej. Na koncie ma siedem książek z tego gatunku, z czego dwie stworzył we współpracy z najwybitniejszym fizykiem naszych czasów, Stephenem Hawkingiem. W swoich książkach Leonard Mlodinow lawiruje między tematami z różnych dziedzin nauki, m.in. fizyki, ekonomii, matematyki i psychologii. Nie inaczej jest w przypadku jego najnowszego dzieła pt. Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu.

Na początku książki przybliżona zostaje czytelnikowi istota analitycznego myślenia, służącego do rozwiązywania podstawowych, liniowych problemów. To ono odpowiedzialne jest za przetrwanie gatunków w środowisku naturalnym. Nie sprawdza się jednak najlepiej jeśli ulegają zmianie warunki gry. Myślenie elastyczne jest z kolei motorem rozwoju. Dzięki niemu człowiek pierwotny wpadł na pomysł stworzenia narzędzi, ono zaszczepiło w umyśle wynalazcy samolotu ideę oderwania się od bezpiecznej ziemi. Ono też było podstawą powstania aplikacji Pokemon Go, która zawładnęła umysłami milionów ludzi, wyganiając ich z wygodnych foteli do parków w poszukiwaniu Bulbasaura.
Autor zauważa dynamizm dzisiejszego świat, w którym transformacja stała się normą. Przetrwać mogą w nim wyłącznie jednostki, które potrafią się zaadaptować. W takim środowisku kluczowe staje się myślenie elastyczne, odpowiadające za powstawanie pomysłów i kreatywnych idei, wychodzących poza utarte schematy. Czy to oznacza, że umiejętność analizy jest nam zbędna? Nic podobnego. Leonard Mlodinow wskazuje kiedy dany tryb rozumowania jest stosowany i kiedy jest użyteczny. W książce znajdziemy też wskazówki jak rozpoznać problem wymagający wykorzystania danego trybu myślenia i jak świadomie go zastosować.

W swojej najnowszej książce autor porusza szeroką tematykę z dziedziny psychologii i neurobiologii. Specjalistyczne, naukowe słownictwo zestawione jest z licznymi przykładami z życia codziennego, anegdotami i opisami eksperymentów. Dzięki temu staje się ono zrozumiałe i łatwo przyswajalne. W czasie lektury niejednokrotnie możemy sprawdzić się dzięki zagadkom i testom psychologicznym. Liczne porady na temat sposobu treningu poszczególnych części naszego mózgu nadają książce wartości praktycznej.

Leonard Mlodinow ukazuje nam jak bezwiednie kierujemy się skryptami myślowymi, podejmując czasem działania wbrew sobie. Znajdziemy porady jak pozbyć się autopilota i zwiększyć samoświadomość. Dowiemy się dlaczego warto się spierać z osobami o innych poglądach, jak „odmrozić mózg” (nie chodzi o przywrócenie mu właściwej temperatury po zbyt zachłannym wypiciu shake’a), oraz dlaczego bezmyślne gapienie się w okno może być nie tylko czynnością wartościową, ale wręcz determinującą o naszym sukcesie.

Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu to pozycja w sam raz dla każdego amatora psychologii. Zawiera ona mnóstwo ciekawych informacji i faktów, które zaskoczą każdego czytelnika. Przytoczone przeze mnie przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej poruszonych tu tematów. Wszystko to wzbogacone jest odwołaniami do literatury i filmów oraz zabawnymi historiami z życia genialnych naukowców. Dzięki temu, mimo obecności wielu terminów naukowych, książkę Leonarda Mlodinowa czyta się jednym tchem.

Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu
Autor: Leonard Mlodinow
Tłumaczenie: Magda Witkowska
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 25 lipca 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.