James Gleick „Podróże w czasie” Recenzja

Podróże w czasie Jamesa Gleicka, które pojawiły się na polskim rynku za sprawą Wydawnictwa Zysk, stanowią bogate kompendium wiedzy na temat czasu i związanej z nim fascynacji.

Sam tytuł może nieco mylić, bo choć podróże w czasie są kluczowym motywem pozycji, autor wychodzi poza jego ramy, dotykając znacznie szerszego i mniej uchwytnego zagadnienia samego czasu. Czym jest czas? W jaki sposób go rozumiemy? Jak na jego rozumienie wpływa kultura? To tylko jedne z wielu pytań, na które autor próbuje odpowiadać. Dowiemy się, w jaki sposób podróże w czasie postrzegają pisarze, fizycy, filozofowie.Największą zaletą książki jest fakt, że Gleick uchwycił temat tak w ujęciu kulturowym jak i naukowym. Z jednej strony zaprasza nas, by wspólnie zagłębić się w literaturę science-fiction, której pewien odłam wyrósł właśnie na fascynacji czasem – począwszy od prozy H.G. Wellesa; sięga po kino i przywołuje wyobrażenia futurystów z początku XX wieku. Z drugiej jednak strony Gleick śmiało wchodzi na grunt fizyki, filozofii czy technologii, dotykając chociażby kluczowego dla konwencji motywu paradoksu czasowego.

Choć nie jest to prosta lektura, szczególnie w jej naukowej warstwie, Gleick robi wiele, by uczynić ją możliwie najatrakcyjniejszą dla czytelnika, świadom że jego książkę może wziąć do ręki zarówno geek wychowany na popkulturze, jak i badacz zjawiska. Jest miejsce na wytchnienie, humor, ciekawostki i anegdoty, interesujące cytaty.

Podróże w czasie Gleicka to absolutny must read dla każdego miłośnika tematu; autor śledzi motyw na przestrzeni lat zarówno w ujęciu naukowym (podejmując kwestie fizyki, technologii czy paradoksu podróży w czasie) jak i kulturowym (filmu, literatury, filozofii). To przy okazji świetna rozrywka zawierająca bogactwo anegdot i ciekawostek podanych w przystępnej dla każdego czytelnika formie.

Podróże w czasie
Autor: James Gleick
Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Gatunek: Naukowa
Wydawnictwo: Zysk
Data premiery: 18 kwietnia 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.