Douglas Preston & Lincoln Child – Karmazynowy brzeg

Agent specjalny FBI Aloysius Pendergast podejmuje się prywatnego śledztwa dotyczącego kradzieży wina z domu znanego rzeźbiarza. Po przybyciu na miejsce szybko przekonuje się, że sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Małe miasteczko Exmouth okazuje się bowiem dawnym siedliskiem czarownic zbiegłych z Salem pod koniec siedemnastego wieku, a wszystko wskazuje, że na moczarach wokół miejscowości kryje się morderca.

Agent A.X.L. Pendergast to postać niecodzienna, wyróżniająca się wśród panteonu detektywów. Niezwykle bogaty, ma wielką rezydencję i ubiera się w szyte na miarę garnitury, pracuje w FBI za jednego dolara, a jego pozycja w Biurze pozwala mu wybierać sprawy nad którymi pracuje. W pracy towarzyszy mu Constance Greene, która jest postacią chyba nawet bardziej nietypową niż Pendergast oraz ochroniarz  – Proctor – były żołnierz sił specjalnych.

Duet Preston i Child współtworzy serię o agencie Pendergaście od blisko dwudziestu pięciu lat, zaś Karmazynowy brzeg jest piętnastą książką z serii. Douglas Preston jest specjalistą od gatunku techno thrillerów i literatury faktu, zaś Lincoln Child dobrze porusza się w klimatach horroru. I wygląda, że w tym tomie to on miał większy wpływ na treść.
Przez mniej więcej dwie trzecie książki mamy do czynienia z typową sprawą kryminalną – początkowe śledztwo w sprawie kradzieży cennych butelek wina przeradza się w poszukiwanie śladów zbrodni z przeszłości oraz współczesnej. Pendergast oraz Greene odkrywają jak mroczna jest historia tego niepozornego miasteczka na północnym wschodzie USA. Natomiast pozostała część to już niemal czysty horror oparty o powszechnie znane opowieści o czarownicach z Salem i wierzenia demoniczne. Problematyczna jest tylko kwestia jak te dwa motywy zostały ze sobą połączone. Miałem wrażenie, że autorzy stworzyli zamkniętą historię, ale zorientowali się, że jest ona za krótka i muszą jeszcze dopisać trochę stron. Co prawda wykorzystali wątki wprowadzone już w początkowych rozdziałach, ale nie wypadło to naturalnie i chyba było to bardziej potrzebne do zakończenia książki cliffhangerem niż  do faktycznego ich zamknięcia. Pomimo tej wady historia mnie wciągnęła i z marszu sięgnąłem po kolejną część.

Tytuł: Karmazynowy brzeg
Autor: Douglas Preston, Lincoln Child
Tłumacz: Robert P. Lipski
Gatunek: kryminał
Wydawnictwo: Agora
Data premiery: 19.06.2019

 

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Agora

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KRYMINAŁÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.