Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Piotr Borlik. Materiał Ludzki – recenzja

Piotr Borlik, który niedawno zadebiutował w kryminale, powraca drugim tomem swojej nowej trylogii. Boska Proporcja otworzyła nowy, wyłamujący się wszelkim schematom cykl, a Materiał Ludzki go kontynuuje. Śledzimy dalsze losy gdańskiej policjantki Agaty Stec i jej brata psychiatry, Artura Kamińskiego.

Autor nawet na moment nie pozwala czytelnikom na wytchnienie. Już scena otwarcia trzyma w głębokim napięciu. Agata Stec zostaje uprowadzona. Porywacz jednak nie zdaje sobie sprawy, z kim zadarł. Cała ta akcja kończy się dla niego tragicznie. W rezultacie w kaszubskiej wsi znalezione zostają dwie młode kobiety przywiązane do pala i porośnięte powojnikami. Sprawa wydaje się oczywista i szybko zostaje zamknięta. Nie wszystkie puzzle pasują jednak do siebie. Sprawa ma drugie dno, które Stec będzie chciała odkryć za wszelką cenę.

Borlik ponownie zaskakuje mocną historią. W pierwszym tomie rewelacyjnie bawił się wątkiem makabrycznych zbrodni, które w oczach mordercy uchodziły za sztukę, a teraz też jeszcze mocniej oddziałuje na naszą wyobraźnię. Podczas lektury można odnieść wrażenie, że autor wychował się między innymi na filmie Siedem Davida Finchera. Zbrodnia nie jest jednak jedynym wątkiem nowej powieści. Nie całkiem zakończona sprawa z poprzedniego śledztwa ciągnie się za Agatą przez cały czas. Nie jest to dla niej łatwe, szczególnie że związane jest to z jej osobistym życiem.

Jakby tego było mało bohaterka z premedytacją manipulowana jest przez swojego brata psychiatrę. Z jednej strony mężczyzna chroni ją za wszelką cenę, a z drugiej realizuje z jej udziałem swoje chore ambicje. Kamiński wpływa także na inne osoby z otoczenia, wykorzystując je do swojej gry. Mimo to najwięcej emocji wzbudza wątek główny tej historii, którym autor ponownie zaprasza czytelników do świata mrocznych gier i chorych zabaw, będących elementem tej diabolicznej i przerażającej układanki.
Materiał Ludzki to brawurowa kontynuacja Boskiej proporcji.Świat psychopatycznych morderców, który otworzył przed nami Piotr Borlik, zalewa naszą wyobraźnię brudem i perwersją. Co paradoksalnie daje dużo satysfakcji z lektury i pozwala oko w oko stanąć ze złem w czystej postaci.

Materiał Ludzki
Autor: Piotr Borlik
Cykl: Agata Stec i Artur Kamiński
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 4 czerwca 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.