Kryminalna KulturacjaKsiążki

Yrsa Sigurdardóttir. Porachunki – recenzja

Yrsa Sigurdardóttir powraca z kolejną częścią przygód psycholog Freyji i detektywa Huldara. Islandzka królowa kryminału dobrze wie jak kreować mocne i mroczne historie, i jeżeli sądziliście, że autorka pokazała już wszystko na co ją stać, to jesteście w wielkim błędzie. Porachunki potrafią zaskoczyć.

W Odziedziczonym Złu poznaliśmy dwójkę dwójkę głównych bohaterów, którzy mimo przeciwności wspólnie prowadzili trudną sprawę dzieci z sierocińca, a która w znaczący sposób odcisnęła na nich swoje piętno. Porachunki to z kolei nowa, niezależna historia, która mimo to nadal ma związek z przeszłością.

W kapsule czasu zakopanej przed kilkudziesięcioma laty ktoś zostawił listę osób, które umrą w 2016 roku. Nikt nie traktuje tej listy poważnie. O,t taki głupi żart ówczesnego trzynastolatka. Mimo to policja nie może zlekceważyć groźby. Sprawę dostaje detektyw Huldar, który uważa przydzielono mu ją za karę. Nie wkłada całej energii w jej rozwiązanie, do czasu, gdy odkryte zostają ludzkie szczątki na posesji, której właściciel zostaje zamordowany. Może nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie znajdował się na tajemniczej liście z przeszłości. Huldar prosi o pomoc Freję, nie wiedząc jeszcze, że wplątują się w kolejną szokującą sprawę.

Porachunki wciągają, jednak z miłą i przyjemną lekturą nie mają nic wspólnego. Podobnie jak pierwsza część cyklu, historia stwarza ciągłą atmosferę zagrożenia. Autorka przelała na papier wymyśloną makabryczną grę ukazaną przez pryzmat przeszłości i dramatycznych tajemnic, które kryje. Atrakcyjność tej historii nakreślona jest również wieloma barwnymi postaciami, od głównych bohaterów poczynając, a na ich oponentach kończąc.

Drugi tom przygód Freji i Huldara to kawał mocnego thrillera z kryminalnym wątkiem jako przysłowiową wisienką na torcie. Są tajemnice, emocje, jest zemsta i wyrównanie rachunków, ale także błyskotliwe śledztwo, które zaprowadzi nas do najmroczniejszych zakamarków islandzkiego społeczeństwa. Nie można tej historii przegapić.

Porachunki
Autorka: Yrsa Sigurdardóttir
Cykl: Freja i Huldur
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 15 maja 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.