Książkirecenzja książka

Miasto Gangów. Ukryte Światy Rio de Janeiro

Z czym nam się kojarzą Brazylia i Rio de Janeiro? Przede wszystkim z karnawałem, gdzie w rytmach samby prawie pięć milionów ludzi bawi się na ulicach miasta. Kolorowe i skąpe stroje, półnagie tancerki, muzyka, alkohol i świetna zabawa. Szczęśliwe miasto i ludzie to jednak w pewnej mierze pozory. W oparach dobrej zabawy ukryty zostaje prawdziwy obraz wielu dzielnic Rio. Obraz, o którym nie mówi się głośno, a większość reportażystów tylko o nim wspomina, albo całkowicie pomija. Mowa o fawelach na obrzeżach miasta, gdzie w wielkim ścisku ludzie żyją w ubóstwie, a rządzone są one przez narkotykowe gangi.

Nie wszyscy jednak mówią o Rio jako raju na ziemi. Łukasz Czeszumski, autor kilku reportaży o Ameryce Środkowej i fabularnego cyklu Krew Wojowników, zrywa z tym wszech obecnym mitem. W swojej najnowszej książce Miasto Gangów. Ukryte światy Rio de Janeiro ukazuje mroczną stronę Brazylijskiej rzeczywistości. Przedstawia świat rządzony przez gangi narkotykowe. Świat, w którym w codziennych strzelaninach ginie około dwudziestu osób. Świat narkomanów, i skorumpowanych gliniarzy. 
Punktem wyjścia dla autora była śmierć jednego z mieszkańców faweli Fallet. Po latach powraca do Rio aby napisać reportaż na ten temat. Jednak na tym się nie skończyło. Fascynacja autora szybko przerodziła się się w obszerną książką, w której ukazana została mroczna i przerażająca rzeczywistość tamtego miejsca. Wszystko, co widział i słyszał, dokładnie opisał. Dzięki temu potencjalny czytelnik może zestawić sobie dwie wizje Brazylii. Z jednej strony turystyka, zabawa, luksus, karnawał, plaże, a z drugiej bieda, narkotyki, gangi, korupcja, śmierć.

Przerażający obraz tego świata pogłębia styl autora. Dokładny, trafiający w samo sedno, w istotę problemu. Pomijający wszelkie niepotrzebne zapychacze. Autor nie pisze jednolitej historii. Przekazuje czytelnikowi obrazy poszczególnych ludzi, czy miejsc, ich ponurą codzienność naznaczoną biedą, strachem i przemocą. Dzięki temu historia układa się sama. Całość dopełniają opowieści ludzi, którzy tam spędzają całe życie. Opowiadają o bezustannej walce o przetrwanie.

Miasto Gangów. Ukryte światy Rio de Janeiro to reportaż, który zrywa z medialną wizją Rio, choć paradoksalnie nie przekreśla tego miasta. Stara się też ukazać jego pozytywne aspekty. Dzięki temu czytelnik może odbyć podróż do szalonego świata przeciwstawności, gdzie przemoc skonfrontowana zostaje z zabawą. Jak tu więc nie kochać takich sprzeczności?

Miasto Gangów. Ukryte Światy Rio de Janeiro
Autor: Łukasz Czeszumski
Wydawnictwo: CL Media
Gatunek: reportaż
Data wydania: 28 stycznia 2019

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.