Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Jeffery Deaver. Dwunasta Karta – recenzja

Wydawnictwo Prószyński i S-ka wypuściło na rynek wydawniczy wznowienie szóstego tomu przygód Lincolna Rhyme’a. Dwunasta Karta skupia się wokół postaci Genevy Settle, która jest celem bezwzględnego zabójcy Thompsona Boyda. Wynajęty do zamordowania dziewczyny z niewyjaśnionych powodów, nie wie, że na jego drodze staje Lincoln Rhyme. Kolejny raz na kartach powieści Jeffery’ego Deavera dochodzi to błyskotliwego pojedynku dwóch znakomitych charakterów.

Jedną ze wskazówek odkrytych po nieudanym zamachu jest karta tarota z obrazem Wisielca. Szybko również wychodzi na jaw, że spawa związana jest z wydarzeniami sprzed stu czterdziestu lat i przodkiem, na temat którego Geneva pisze pracę semestralną. Lincoln Rhyme i Amelia Sachs rozpoczynają śledztwo mające powstrzymać mordercę zanim ten dopadnie swoją ofiarę. Wspomagają ich Fred Dellray, Mel Cooper i Lon Sellitto, z którymi kryminalistyk współpracuje od wielu lat.
Deaver tym razem łączy bieżącą intrygę kryminalną z wydarzeniami z przeszłości Ameryki. Skupia się wokół osoby byłego niewolnika, który odegrał kluczową rolę w ruchu praw obywatelskich w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Zachowała się po nim korespondencja do żony, w której pisał o ważnej tajemnicy, której ujawnienie może mieć ogromne konsekwencje. Rhyme uważa, że jest to klucz do rozwiązania zagadki i złapania zabójcy.

Szósty tom cyklu trzyma w napięciu od pierwszych stron. Ksiażkę czyta się lekko, dzięki przystępnemu stylowi połączonemu z szybką akcją i wieloma fabularnymi zwrotami. Nie brakuje oczywiście ukazania działań analityka i szczegółów pracy oddziału śledczego. Zakończenie ponownie zaskakuje mimo pewnych schematycznych działań w prowadzeniu sprawy. W efekcie dostajemy trzymający w napięciu thriller, który mimo kilku słabszych momentów, szczególnie w łączeniu różnych linii czasowych, nadal stanowi kawał świetnej rozrywki.

Dwunasta Karta ukazuje kolejne losy sparaliżowanego kryminalistyka Lincolna Rhyme’a i policjantki Amelii Sachs. To wciągająca historia zabójcy, który pragnie powstrzymać ujawnienie tajemnicy z przeszłości zabijając jedyną osobę, która może tego dokonać. Rasowa rozgrywka poprowadzona w dobrym stylu. Nie można się od niej oderwać do samego końca.

ZOBACZ RECENZJĘ KRYMINAŁU „ZOSTAŃ W DOMU” AGNIESZKI PIETRZYK

Dwunasta Karta
Autor: Jeffery Deaver
Cykl: Lincoln Rhyme
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: Thriller, kryminał
Data wydania: 11 kwietnia 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.