Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Małgorzata Rogala. Kiedyś Cię Odnajdę – recenzja

Małgorzata Rogala, autorka powieści kryminalnych i thrillerów psychologicznych powraca ze swoją powieścią Kiedyś Cię Odnajdę, pierwotnie wydaną w 2014 roku. Nowe wydanie ukazało się w ramach projektu #TeamPOCISK, czyli kryminalnej grupy literackiej, której zadaniem jest promowanie czytelnictwa w Polsce.

Fabuła powieści skupia się wokół postaci Weroniki, która w dzieciństwie przeżyła tragedię. Jej matka została zgwałcona i zamordowana. Zabójcy nie udało się schwytać. Dziewczyna nie mogła otrząsnąć się po tragedii, szczególnie, że nie nie znalazła oparcia we własnym ojcu, który przeżywał utratę ukochanej na swój sposób. Z pomocą przyszła jej jednak Olga, która wsparła ją w depresji. Dziewczyny zostały najlepszymi przyjaciółkami.
Niestety, dziesięć lat później Olga ginie w podobny sposób, co matka Weroniki. Wracając w nocy z imprezy u znajomych dziewczyna zostaje zgwałcona i uduszona. Weronika nie może uwierzyć, że sytuacja się powtarza. Policyjne śledztwo mimo ciężkiej pracy dwójki śledczych, nie przynosi znaczących rezultatów. Ginie kolejna dziewczyna. Weronika, która poprzysięgła sobie, że tym razem nie odpuści, rozpoczyna własne śledztwo.

Motywem przewodnim swojej opowieści Rogala uczyniła problem gwałtów, molestowania i przedmiotowego traktowania kobiet. Jednocześnie dotyka tematów związanych z dojrzewaniem i szkołą, ukazując trudności młodzieży, ale również szukanie przez rodziców problemów tam, gdzie ich nie ma. Autorka nie omija także samych nauczycieli, przedstawiając ich z różnych perspektyw: jako pedagogów, ale i zwyczajnych ludzi z osobistymi problemami, które przekładają się również na zawodowe życie. Trzeba jednak podkreślić, że dość tendencyjnie potraktowani zostali przez Rogalę męscy bohaterowie jej powieści – wszyscy, bez wyjątku, mają coś za uszami.

Kiedyś Cię Odnajdę to trzymająca w napięciu, a zarazem melancholijna historia, która w dużej mierze gra na stereotypach. Wątek kryminalny podporządkowany zostaje istocie historii – mocno wyeksponowanemu motywowi przedmiotowego traktowania kobiet i przemocy wobec nic, a także problemom współczesnego modelu edukacji. Choć do perfekcji trochę jej brakuje, powieść Rogali stanowi angażującą rozrywkę.

Kiedyś Cię Odnajdę
Autorka: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Gatunek: kryminał
Data wydania: 21 marca 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU SKARPA WARSZAWSKA:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.