Książkirecenzja książka

Granica. Na Krawędzi Europy – recenzja

Granica. Na krawędzi Europy to kolejna odsłona wyjątkowego cyklu reportażowego Sulima, ukazującego się nakładem Wydawnictwa Czarne. Książki tej serii to głównie proza podróżnicza i historyczna w formie reportaży lub esejów. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Kapka Kassabova zabiera nas w podróż na bułgarsko-turecko-greckie pogranicze, ukazując jego historyczne, geograficzne i kulturowe aspekty.

Jest to niesamowite miejsce, gdzie kończy się Europa, a zaczyna się Azja. Dziki zakątek kontynentu, który na przestrzeni wieków odgrywał istotną rolę jako miejsce wędrówek uchodźców. To tędy wiek temu przesiedlani do Turcji muzułmanie mijali się z wędrującymi na północ do dopiero co powstałej Bułrgarii chrześcijanami. W czasach europejskiego komunizmu tędy uciekali mieszkańcy tzw. bloku wschodniego. Teraz zaś wędrują tymi ścieżkami współcześni uchodźcy i imigranci z Bliskiego Wschodu.

Autorka bardzo prosto i obrazowo przedstawia główne aspekty omawianego miejsca miejsca. Głównym jest oczywiście migracja. Bo jako miejsce częściowo odcięte od świata idealnie się do tego nadaje. Całość zaś jednak przesycona jest duchem dawnych lat. Autorka cofa się aż do czasów rzymskich, czy trackich. Opisuje pozostałości przeszłości i jej wpływ na współczesny obraz tych terenów.

W głównej jednak mierze skupia się na ludziach. Oni są tutaj najważniejsi. Widać fascynację autorki ich poczynaniami. Intrygują ją lokalni mieszkańcy, głównie wymierających wiosek. Ich życie jest bardzo dokładnie opisane. Kassabova spotyka się z uchodźcami, przemytnikami, czy nawet poszukiwaczami skarbów.

Granica. Na krawędzi Europy to piękna opowieść, w której przeplatają się losy ludzi na przestrzeni wieku związanych z pograniczem trzech krajów. Historia miesza się tu z teraźniejszością, a brutalne realia życia przeplatają się z magią, tworząc pewien dysonans przeciwstawności. Naprawdę fascynujące.

Granica. Na Krawędzi Europy
Autorka: Kapka Kassabova
Wydawnictwo: Czarne
Gatunek: reportaż, literatura faktu
Data wydania: 23 stycznia 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czarne

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.