Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Morderczyni. Sarah A. Denzil – recenzja

Sarah A. Denzil to brytyjska autorka, która pod pseudonimem Sarah Dalton wydaje również książki dla młodzieży. Lektura Morderczyni była moim pierwszym spotkaniem z jej twórczością, ale zdecydowanie stwierdzam, że sięgnę po kolejne pozycje spod jej pióra.

Leah rozpoczyna pracę jako pielęgniarka w szpitalu psychiatrycznym Crowmont. Jedną z jej pacjentek jest Isabel Fielding, która siedem lat temu została skazana za morderstwo sześcioletniej Maisie Earnshaw. Czas pobytu dziewczyny w zakładzie leczniczym dobiega końca, gdyż wkrótce ma stanąć przed komisją, która zdecyduje o jej przyszłości. Leah postanawia dowieść, że Isabel jest niewinna, a za zbrodnię powinien odpowiedzieć ktoś inny.

Książka jest podzielona na dwie części, które zdecydowanie różnią się od siebie dynamiką akcji. Część pierwsza to wprowadzenie do historii – przedstawienie bohaterów i wydarzeń, które doprowadziły do spotkania Leah i Isabel. Akcja biegnie tu raczej powoli, ale nie jest nudna, poszczególne rozdziały są rozdzielone krótkimi wstawkami w formie wpisów na blogu. W drugiej części wydarzenia nabierają tempa, a ja się przekonałem, że niemal wszystko co dotychczas przeczytałem nijak ma się do rzeczywistości. Tutaj też fabuła skręca w stronę sensacyjną, ale autorka nadal mocno trzyma się założenia, że jest to thriller psychologiczny. Razem z główną bohaterką odczuwałem narastające zagrożenie, które po finale nie opada.
Samo zakończenie dla niektórych może nie być satysfakcjonujące, gdyż historia miała tylko dwa rozwiązania – albo Isabel była niesłusznie skazana, albo odsiadka jej się należała – i w pewnym momencie część czytelników powie „ha, wiedziałem/łam”. Trzeba jednak przyznać, że pisarka kilkukrotnie tak zmienia obowiązujący obraz rzeczywistości, że może być trudno trzymać się konsekwentnie raz przyjętego założenia odnośnie skazanej.

Atutem książki są kreacje bohaterów. Leah jest przedstawiona jako kobieta, która pomimo trudnej przeszłości i traumy związanej ze śmiercią rodziców, próbuje żyć normalnie i zapewnić opiekę swojemu bratu. Wyprowadzka na prowincję miała im obojgu pomóc. Również postać Isabel jest poprowadzona w bardzo dobry sposób, zwłaszcza, że autorka musiała dla ich obu stworzyć tak naprawdę dwie wersje. Tak na marginesie, to warto jest wspomnieć o postaci Alfiego, który opowiada Leah o „słynnych” pacjentach jej nowego miejsca pracy. Nie bez znaczenia jest również samo miejsce, w którym rozgrywa się akcja. Szpital dla szczególnie niebezpiecznych pacjentów położony gdzieś na prowincji jest świetnym tłem dla historii.

Szkoda tylko, że polski tytuł nie jest w żaden sposób powiązany z oryginalnym, gdyż w treści jest kilkukrotne do niego nawiązanie, a ma on również znaczenie w kontekście kontynuacji.

Morderczyni
Cykl: Isabel Fielding
Autor: Sarah A. Denzil
Tłumaczenie: Grażyna Woźniak
Wydawnictwo: Filia
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 16 stycznia 2019

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU FILIA

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.