Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Fred Vargas. Dziki Hufiec – recenzja

Dziki Hufiec to dziewiąta część cyklu o przygodach komisarza Adamsberga, autorstwa francuskiej pisarki Fred Vargas. Historia ta, jak i kilka poprzednich, ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia DragaVargas wciąż potrafi trzymać czytelnika w nieustannym napięciu. Autorka doskonale wie jak pokierować historią, aby czytelnik wpadł w jej pułapkę i dał się wciągnąć do mrocznego świata przepełnionego złem.

Inspektor Adamsberg udaje się do miejscowości Ardebec w Normandii. Pchnęła go tam jego wewnętrzna potrzeba podsycona opowieścią Valentine Vendermot. Kobieta ta przyjechała do Paryża, aby zaangażować miejscową policję do pewnych działań w jej sprawie. Nie wzbudziła ona jednak tam żadnego zainteresowania. Poza samym Adamsbergiem, oczywiście, który porzuca wszystkie swoje zajęcia i wyrusza w podróż.

Opowieść, która przyciągnęła w to intrygujące miejsce inspektora paryskiej policji, wiąże się z miejscową legendą, a nawet pewną tradycją dotyczącą „dzikiego hufca”. Jest to armia umarłych, która przemierza ulice tej miejscowości zabierając ze sobą najgorszych mieszkańców.

Powieść Vargas to gwarant licznych niesamowitych i fascynujących zagadek do rozwiązania. Ale poza czystą zabawą o kryminalnym charakterze, mamy tu do czynienia z galerią nietypowych, wyrazistych bohaterów. Siłą napędową fabuły są dialogi – naturalne i pełne humoru. Każda z postaci jest swojego rodzaju indywidualnością i ma do odegrania rolę w ukierunkowaniu tej opowieści. W tym przypadku znaczenie ma również wprowadzenie postaci syna głównego bohatera, którego Adamsberg odnajduje po wielu latach.
Dziki Hufiec charakteryzuje się przede wszystkim specyficznym klimatem. Połączenie kryminału z legendami oraz lawirowanie opowieścią pomiędzy mrocznymi i nadprzyrodzonymi wątkami, sprawia że czytelnik nie do końca wie, czego właściwie się spodziewać.

Najnowsza odsłona przygód inspektora Adamsberga oferuje dużo dobrej rozrywki. Czyta się ją lekko, a sama lektura nie wymaga zbyt dużego wysiłku intelektualnego. Wciągająca fabuła, kryminalne zagadki, aura niesamowitości i odrobina grozy. To przyzwoita historia, z którą spędzimy kilka godzin i na pewno nie będziemy zawiedzeni.

Dziki Hufiec
Autorka: Fred Vargas
Cykl: Komisarz Adamsberg
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 30 stycznia 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.