Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego

Sam Suntington to jeden z wybitniejszych politologów Zachodu często dyskutujący na temat globalnej polityki. Jest człowiekiem, który nie boi się stawiać odważnych tez i prowadzić prowokacyjnych a niekiedy wręcz proroczych analiz kondycji współczesnego świata. Właśnie o tym jest dokładnie książka Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego, która niedawno ukazała się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Praca ta jest rozwinięciem artykułu, który w 1993 roku ukazał się na łamach Foregin Affairs, zatytułowanego Zderzenie Cywilizacji? Wywołał on wtedy ogólnoświatową dyskusję. Autor zadawał w nim trudne pytania globalną politykę, a dokładniej o jej kształtowanie przez konflikty między grupami należącymi do różnych cywilizacji. Wielu wtedy się z nim nie zgadzało, choć z perspektywy czasu można zauważyć, że w dużej mierze miał sporo racji.

Na przestrzeni tych lat artykuł rozwinął się do poważnej publikacji, która nie tylko poszerza tamten temat przewodni, ale idzie o krok dalej.  Huntington wyjaśnia, w jaki sposób „cywilizacje” zastąpiły narody i ideologie jako siłę napędową dzisiejszej globalnej polityki i oferuje błyskotliwą analizę aktualnych i przyszłych możliwości niestabilnej kultury politycznej naszego świata.
Praca ta jest swojego rodzaju spojrzeniem na kondycję ówczesnego świata. Autor nie porównuje tego bezpośrednio, ale jest bardzo czytelne, że w XX wieku zagrożeniem światowego pokoju były rywalizujące ze sobą narody i państwa. Dzisiaj ten podział ulega zatarciu, a na pierwszy plan wysuwa się podział cywilizacyjny i religijny. Dzieje się to na naszych oczach. Zachód jako „potomek” cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej coraz bardziej traci na znaczeniu. Do głosu dochodzi wojujący Islam, czy coraz mocniejsze gospodarczo kraje Dalekiego Wschodu z Chinami na czele.

Na pierwszy plan zaczynają wchodzić symbole kulturowej czy religijnej tożsamości. Krzyż zostaje skonfrontowany z Półksiężycem. Niestety nasza słabość powoduje, że ten drugi zaczyna górować. Ogólne znaczenie takich podziałów zaczyna być coraz bardziej widoczne kosztem podziałów narodowych. Mocno zarysowane jest to głównie w państwach, które są całkowicie otwarte na napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Autor analizuje te zjawiska i wysuwa bardzo prowokacyjne tezy zarazem zmuszając do przemyśleń nad przyszłością naszego świata.

Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego to arcydzieło strachu. Trzyma w napięciu i zmusza do refleksji wbrew wszechobecnej poprawności politycznej. Autor nie owija w bawełnę. Otwarcie mówi co należy zrobić, aby nasza przyszłość nie została zdominowana przez cywilizację Wchodu z Islamem na czele. I tylko od nas zależy, czy w porę się się obudzimy z tego letargu i zjednoczeni przeciwstawimy współczesnemu najeźdźcy.

Zderzenie Cywilizacji i nowy kształt ładu światowego
Autor: Samuel P. Huntington
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Data wydania: 4 grudnia 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.