filmnews film

„Złe wychowanie Cameron Post” – sensacja światowych festiwali w styczniu

Adaptacja jednej z najgłośniejszych powieści młodzieżowych ostatnich lat, autorstwa Emily M. Danforth. Film wywołał gorące komentarze na wielu światowych festiwalach, został uhonorowany Nagrodą Główną Jury w Sundance.

Jedną z głównych ról gra Sasha Lane, o której głośno zrobiło się po debiucie w filmie „American Honey”.

Reżyserką oraz współscenarzystką jest Desiree Akhavan, znana z popularnego serialu „Dziewczyny”. Rola została jej zaoferowana po tym, jak Lena Dunham obejrzała jej nominowany do nagrody publiczności na MFF w Sundance, film „Odpowiednie zachowanie”, obraz inspirowany osobistymi doświadczeniami Akhavan.

W kinach od 25 stycznia 2019

Opowieść koncentruje się wokół losów tytułowej bohaterki, Cameron Post, nastolatki z Montany, której rodzice giną w wypadku samochodowym w tym samym czasie, gdy dojrzewająca dziewczyna odkrywa własny homoseksualizm.

Cameron trafia pod opiekę babki ze strony ojca oraz konserwatywnej ciotki Ruth. Kiedy krewni nakrywają dziewczynę w niedwuznacznej sytuacji z jej najbliższą przyjaciółką Coley, bohaterka zostaje wysłana na specjalny obóz, gdzie ma przejść tzw. „terapię konwersyjną” i nauczyć się „właściwych ról płciowych”.

W obozie Cameron poznaje nowych przyjaciół, młodą lesbijkę przedstawiającą się jako Jane Fonda oraz geja znanego jako Czerwony Orzeł. Z ich pomocą bohaterka postanawia zawalczyć o własne życie i własne przekonania…

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.