Bez kategorii

Polska Jagiellonów – recenzja nowego wydania

Polska Jagiellonów to drugi tom rewelacyjnego cyklu historycznego, autorstwa Pawła Jasienicy. Po wprowadzeniu jakim była opowieść o początkach państwa polskiego i królowaniu Piastów, autor przechodzi do kolejnego rozdziału – dynastii Jagiellonów. Książka ukazała się ponownie nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka, w nowym ujednoliconym wydaniu.

Charakter tej opowieści utrzymany jest w tej samej konwencji, co Polska Piastów. Mamy więc do czynienia z luźną opowieścią o Polsce w czasach władców jagiellońskich, a nie typową naukową publikacją. Jasienica, który z wykształcenia był historykiem, napisał historię polski dla zwykłych odbiorców, a nie dla studentów czy badaczy.

Jagiellonowie rządzili w Polsce od drugiej połowy XV wieku i za ich panowania Polska stała się ogromnym imperium, z którym wszyscy w Europie musieli się liczyć. Oczywiście rządy Jagiellonów to nie tylko Polska, ale unia Korony Polskiej i Księstwa Litewskiego. Pierwsze w dziejach Europy państwo złożone, państwo wielu narodów, kultur i religii. Złoty wiek Rzeczypospolitej.
Autor nie rezygnuje z przedstawiania prywatnych sądów, szczególnie dotyczących samej unii. Według niego mimo wielu pozytywnych elementów, głównie militarnych, unia oddalała Polskę od Europy Zachodniej. Współcześnie wielu historyków polemizowałoby na ten temat. Nie można jednak odmówić Jasienicy odwagi w kreowaniu własnych ocen, nie zawsze zgodnych z główną linią historii. Autor bardzo często okrasza wydarzenia osobistymi komentarzami, jak również często powołuje się na znanych ówczesnych kronikarzy i historyków.

Polska Jagiellonów to klasyka, którą każdy powinien znać. To nie tylko dzieło historyczne, ale przede wszystkim literackie. Piękna opowieść, pisana językiem stylizowanym na staropolski, która wciąga od pierwszej strony. Intrygujące postacie, ważne, niekiedy dramatyczne wydarzenia i często otwarta polemika autora czynią z niej rasową opowieść o jednej z największych europejskich dynastii.

Polska Jagiellonów
Autor: Paweł Jasienica
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: literatura faktu, literatura polska, historia
Data wydania: 13 listopada 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.